Ślady osadnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej!

Ślady osadnictwa na terenie Puszczy Białowieskiej!

 

Archeolodzy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, działający pod kierownictwem prof. Przemysława Urbańczyka z Instytutu Archeologii UKSW odkryli ślady osadnictwa na terenach Puszczy Białowieskiej. Wszelkie badania odbywały się w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki.

 

Przypadek ma moc

 

Naukowcy prowadzili badania na terenie Puszczy Białowieskiej w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej.” Wykonywali odwierty geologiczne na jednej ze śródleśnych polan położonej przy korycie rzeki Leśnej. Właśnie wtedy natrafili na liczne fragmenty ceramiki z różnych okresów. Archeolodzy wzięli pod uwagę różne czynniki – delikatny stok, bliskość cieku wodnego, które stanowiły o dogodności tego terenu dla osadnictwa. Obszar został wytypowany jako stanowisko do badań wykopaliskowych. Dla potwierdzenia przypuszczeń o potencjale archeologicznym terenu wykonano badania geofizyczne za pomocą magnetometru oraz georadaru. Dokładniejsze badania potwierdziły przypuszczenia naukowców i tak właśnie powstało stanowisko archeologiczne zlokalizowane w Leśnictwie Sacharewo.

 

Od neolitu aż po nowożytność

 

Do badań wykopaliskowych, prowadzonych pod nadzorem dr Kamila Niedziółki wykorzystano wszystkie dostępne narzędzia używane współcześnie przez archeologów takie jak: nowoczesna geodezja, drony oraz fotogrametria. Co odkryli archeolodzy? W obrębie każdego z wykopów znajdowały się różnorodne obiekty archeologiczne: paleniska, piece, jamy zasobowe i liczne dołki posłupowe. Takie odkrycie jest niezwykle istotne, gdyż stanowisko archeologiczne w Sacharewie stanowi pozostałość dawnego osadnictwa pod postacią samej osady bądź jej bezpośredniego zaplecza. Niewiele jest takich obiektów na terenie Puszczy Białowieskiej. Na terenie stanowiska archeologicznego znaleziono przede wszystkim fragmenty naczyń glinianych, krzemienie, przedmioty z metali i szkła. Wśród znalezisk należy wymienić również monety i narzędzia krzemienne. Znalezione przedmioty wskazują na aktywność człowieka na tym terenie od ostatnich wieków przed naszą erą aż po czasy nowożytne (XVII wiek). Narzędzia krzemienne wskazują na to, że forma działalności ludzkiej miała miejsce na przełomie neolitu i epoki brązu. Fragmenty różnorakich naczyń to pozostałości z osadnictwa kultury ceramiki sztrychowanej i późniejszej kultury wielbarskiej. Natomiast wcześniej wspomniane monety to pozostałość osadnictwa nowożytnego.

 

Oprócz tego, dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu badacze z UKSW w Warszawie zlokalizowali szereg obiektów związanych z nowożytną działalnością przemysłową, w tym ponad 40 smolarni. Obecnie, od początku sierpnia, naukowcy działają na terenie jednej ze smolarni w Leśnictwie Łozice.

 

Badania i odkrycia archeologów z UKSW stanowią istotny wkład do badań nad osadnictwem na obszarze Puszczy Białowieskiej, która wciąż skrywa wiele tajemnic.

Red. G.O.

Fot. UKSW

UKSW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy