Suwałki. Szkoła Podstawowa nr 5 z blokiem sportowym za ponad 20 mln zł

Pięć sal sportowych, cztery szatnie, magazyny, nowy łącznik i wielofunkcyjny stadion sportowy – to wszystko powstało w ramach rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 5 w Suwałkach, na co samorząd otrzymał dofinansowanie z Polskiego Ładu: Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych

Wartość projektu to ponad 20 mln zł, ale za liczbami stoi rozwój sportowych talentów uczniów suwalskiej podstawówki.

Szkoła Podstawowa nr 5 to jedna z czterech placówek uwzględnionych we wniosku, jaki złożyło Miasto Suwałki do pierwszej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – we wszystkich samorząd chciał zmodernizować lub wybudować od podstaw obiekty sportowe.

 Od 2021 roku mieliśmy już pięć edycji, w których można było starać się o dofinansowanie. Samorządy z naszego województwa otrzymały w sumie prawie 3 mld zł, z czego większość to środki na inwestycje drogowe. Miasto Suwałki postawiło na oświatę i sport, bo – jak głosi hasło dzisiejszej uroczystości – „sport otwiera bramy marzeń”. Życzę wszystkim uczniom, by je tutaj spełniali – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Miasto Suwałki na inwestycje w czterech szkołach otrzymało z rządowego programu prawie 30 mln zł. Budowa skrzydła sportowego wraz ze stadionem wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej nr 5 kosztowała ponad 20 mln zł.

– Niemożliwe stało się możliwe. To, że możemy dziś otworzyć wspólnie nowe obiekty sportowe, wymagało starania, czasu i dobrych okoliczności, które się pojawiły dla suwalskiego samorządu. Prośby, żeby infrastruktura sportowa w szkołach się zmieniła, napływały do Urzędu od kilku lat, ale nie mieliśmy możliwości, głównie finansowych, żeby je spełnić – mówił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. – Pamiętam, jak wyglądały hale sportowe w tej szkole oraz boisko obok. Widok był straszny. Dziś jest to nowoczesna baza, która przez wiele lat posłuży uczniom tej szkoły – dodał prezydent.

W ramach inwestycji wyremontowano blok sportowy. Powstały dwie duże i dwie małe sale gimnastyczne oraz sala do zajęć korekcyjnych, cztery szatnie wraz z zapleczem sanitarnym, magazyny na sprzęt, wymieniono stolarkę okienna i drzwiową, wykonano podwieszane sufity, nowe posadzki i podłogi sportowe, tynki i okładziny wewnętrzne.

Na zewnątrz powstał stadion wielofunkcyjny: pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, do siatkówki plażowej, bieżnia, dwie skocznie, rzutnia do pchnięcia kulą.

– Skorzystają na tym wszyscy uczniowie naszej Szkoły. Tworzymy teraz IV klasę z rozszerzonym programem wychowania fizycznego i będziemy podążali teraz w tym kierunku, by wykorzystać w pełni potencjał, który mamy – mówił dyrektor placówki Adam Kowalski.

Szkoła Podstawowa nr 5 to największa placówka w Suwałkach – uczęszcza do niej ponad tysiąc uczniów.

 

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy