Szkoła marzeń w Janowszczyźnie

Wyjątkowa szkoła na wsi

Janowszczyzna to niewielka wieś w gminie Sokółka. Miejscowa szkoła podstawowa, która podupadała i stała przed widmem zamknięcia – teraz rozwija się w szybkim tempie. Liczba uczniów przekroczyła 200, 34 z nich ma różnego rodzaju niepełnosprawności. W oddziałach integracyjnych uczą się, poznają świat i rówieśników.

Integrujemy dzieci niepełnosprawne po to żeby mogły się odnaleźć w środowisku naturalnym, lokalnym, a także żeby umiały zaistnieć w przyszłym życiu, w życiu dorosłym. Mówi Izabela Eichler-Macutkiewicz wicedyrektor, pedagog, logopeda.

Większe potrzeby dzieci

Utworzenie oddziałów integracyjnych, budowa nowego skrzydła i zwiększenie liczby uczniów to dopiero początek. Szkoła chce wybudować dla dzieci pawilon sensoryczny. Miejsce, w którym dzieci będą brały udział w zajęciach terapeutycznych i opiekuńczych. Budynek będzie częścią parku sensorycznego.

Mamy tam w planach zorganizowanie stoku narciarskiego, gdzie dzieci będą mogły zjeżdżać na nartach, na desce snowboardowej. Będą tereny gdzie będziemy mogli robić biegi na orientację, ścieżki rowerowe. Grzegorz Makal nauczyciel wychowania fizycznego.

Jest już projekt i wizualizacja, jednak brakuje pieniędzy. Na budowę można było przekazać np. 1,5% podatku. Zbiórka trwa.

Szkoła dysponuje środkami na działalność bieżącą, natomiast nie możemy inwestować. I naszym największym problemem finansowym jest brak środków na inwestycje. Postanowiliśmy sami zdobyć środki, rozpoczęliśmy już działalność. Nagromadziliśmy już część środków. Przed nami imprezy charytatywne, dobroczynne. Janusz Pawłowski dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowszczyźnie

Społeczność szkoły przy wsparciu samorządu województwa organizuje Dobroczynny Festyn Tolerancji i Integracji. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 4 czerwca. Szkoła zaprasza do udziału w atrakcjach i aukcjach charytatywnych na rzecz budowy nowego kompleksu sensorycznego. Więcej o szkole w Janowszczyźnie, potrzebie rozwoju i festynie w naszym FILMIE!

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

szkolajanowszczyzna.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy