W 16 podlaskich szkołach będą zmodernizowane kuchnie i stołówki

W 16 szkołach w woj. podlaskim będą zmodernizowane i doposażone kuchnie, stołówki i szkolne jadalnie. Łącznie 7 samorządów dostanie na ten cel ponad 1,1 mln zł – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Pieniądze pochodzą z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028 z puli na inwestycje w sprzęt i doposażanie szkolnych kuchni (tzw. moduł trzeci).

Dotacja na jedną szkołę wynosi maksymalnie 80 tys. zł na stołówkę szkolną i 25 tys. zł do jadalni.

O pieniądze mogły się starać samorządy jako organy prowadzące szkoły. W Podlaskiem pieniądze dostanie siedem samorządów: miasto Białystok i Suwałki oraz gminy: Bielsk Podlaski, Piątnica, Łapy, Drohiczyn i Dobrzyniewo Duże. Chętnych było znacznie więcej. Wnioski złożyło 55 gmin na inwestycje w 84 szkołach podstawowych.

Podlaska kurator oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło podkreśliła, że dzięki takiemu wsparciu szkolne stołówki będą ładniejsze, lepiej wyposażone w potrzebny sprzęt, co powinno spowodować, że przygotowywane tam posiłki dla uczniów będą smaczniejsze i bardziej urozmaicone.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski przypomniał, że pierwsze dwa moduły w programie „Posiłek w szkole i w domu” dotyczą dofinansowywania posiłków. Podał, że do wszystkich 118 podlaskich gmin trafia na ten cel 16 mln zł. Podkreślał, że posiłki w szkołach muszą być zbilansowane i pełnowartościowe.

„Ale także zjadane w dobrym miejscu w przyjaznej atmosferze” – powiedział Brzozowski.

Wsparcie na remonty stołówek w dziewięciu szkołach dostanie miasto Białystok. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że miasto otrzyma na ten cel 720 tys. zł. Ocenił, że szkoły coraz częściej rezygnują z zewnętrznego kateringu, wolą przygotowywać ciepłe posiłki na miejscu, bo takie chętniej jedzą dzieci.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Białymstoku Piotr Górski powiedział, że dzięki dotacji w tej szkole będzie można wymienić wyposażenie kuchni, którego część ma 30 lat.

„Przyczyni się to także do poprawy jakości wydawanych posiłków, usprawni pracę personelu kuchni” – powiedział Górski.

Podlaski poseł Krzysztof Truskolaski przypomniał, że ogólnopolski budżet programu „Posiłek w domu i w szkole” na lata 2024-2028 to ponad 2,7 mld zł.

Z danych kuratorium oświaty wynika, że w latach 2019-2023 na doposażanie kuchni i stołówek szkolnych przeznaczono blisko 5,8 mln zł. (PAP)

Red. M. L.

Fot. iStockPhoto

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy