W Gminie Nowe Piekuty powstają przedszkola z rządowym wsparciem

W Gminie Nowe Piekuty powstają przedszkola z rządowym wsparciem

Ponad sto miejsc w Nowych Piekutach i sto w Jabłoni Kościelnej – tyle zaoferują najmłodszym mieszkańcom dwa przedszkola, które powstają w Gminie Nowe Piekuty. Ich budowa kosztuje 12 mln zł, a 10 to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

W poniedziałek (12.09) odbyła się uroczystość podpisania aktów erekcyjnych i wmurowania kamieni węgielnych pod budowę placówek.

W obu miejscowościach przedszkola do tej pory działały w budynkach użyczonych przez parafie, ale są one zbyt małe i niefunkcjonalne. Dlatego, dzięki dofinansowaniu w kwocie prawie 10 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, Gmina Nowe Piekuty mogła rozpocząć budowę dwóch nowych obiektów.

– Dziesięć milionów otrzymaliśmy z pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, 260 tys. zł dołożył nam do wkładu własnego marszałek województwa podlaskiego, także z własnego budżetu musieliśmy dołożyć tylko około 15% całkowitych kosztów i to rozłożone na dwa lata – mówił dziennikarzom wójt Nowych Piekut Marek Kaczyński.

Przedszkole ze żłobkiem w Nowych Piekutach będzie częściowo 2-kondygnacyjne i połączone łącznikiem z istniejącym budynkiem szkoły podstawowej. W przedszkolu będą prowadzone 4 oddziały przedszkolne w zakresie opieki nad dziećmi w wieku 3-5 lat oraz sala żłobkowa. W każdej z zaprojektowanych sal może przebywać 25 dzieci.

Przedszkole ze żłobkiem w Jabłoni Kościelnej będzie parterowe, połączone z istniejącą halą sportową. W przedszkolu będą prowadzone 3 oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku 3-5 lat oraz sala żłobkowa. W każdej z zaprojektowanych sal może przebywać 25 dzieci. Na miejscu prowadzone będę zajęcia fizjoterapeutyczne, zajęcia z psychologiem i logopedą.

Takie inwestycje pomagają młodym rodzinom zostać i pracować w mniejszych miejscowościach, co przekłada się również na rozwój tych ośrodków – podkreślał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Umowy z wykonawcami przewidują, że nowe przedszkola gotowe będą do końca września przyszłego roku.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy