Wasilków. Wiata przyjaźni polsko-litewskiej

Młodzież z Polski i Litwy wspólnie pracuje

Dwie grupy młodych osób przyjechały do Wasilkowa z Suwałk i Litwy. Wizyta na Białostocczyźnie to część międzynarodowego projektu z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Najwyraźniejszym efektem integracji jest „Wiata Przyjaźni”, która powstaje przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

Będziemy tu przyjeżdżać na przykład na podsumowanie roku szkolnego czy inne młodzieżowe inicjatywy, także zostaje to w Wasilkowie, ale w efekcie będzie służyć młodzieży z całego województwa. Mówi opiekun grupy z Suwałk, komendant Jolanta Faszcza.

Mamy program wymiany, przyjechaliśmy na wakacje budujemy wiatę, bawimy się wspólnie, poznajemy ludzi. To dobra zabawa pracować z innymi, dobrze jest spotykać nowych ludzi, wspólnie grać, próbować nowych rzeczy. Ocenił Modestas, gość z Litwy.

Podział zajęć

Męska część grupy zajmowała się przykręcaniem i malowaniem szalówki, dziewczęta ozdabiały okna farbą do szkła.

Będzie to miejsce, w którym będziemy mogli się integrować na co dzień. Bo do tej pory nie było tutaj miejsca gdzie można usiąść, wypić kawę, rozpalić grilla więc teraz już będziemy mieli super warunki, a przy okazji dzieciaki się integrują, wspólnie pracują, wspólnie zdobywają nowe doświadczenia. –Beata Matyskiel Wojewódzki Komendant OHP

Projekt nosi nazwę „Dla wszystkich miejsca starczy pod wspólnym dachem nieba – most przyjaźni”. Oprócz pracy przy „wiacie przyjaźni” goście z Litwy i Suwałk zwiedzają region i poznają nawzajem swoje kultury i języki.

Polska to bardzo ładny kraj. Na pierwszy rzut oka ludzie wyglądają na agresywnych, ale kiedy ich poznasz są bardzo mili. Dobrze się tu bawimy. Mówił Ernestas, opiekun litewskiej grupy.

Głównie przyjechaliśmy żeby tą wiatę budować, no i tak się bawimy, się poznajemy, no fajnie jest. Dodaje Natasza, uczestniczka z Suwałk.

Projektowa wizyta zaczęła się w poniedziałek. Goście wrócą do siebie w niedzielę. Jak wygląda praca przy wiacie – ZOBACZ NA FILMIE!

Red. Michał Puchlik

Fot. Michał Puchlik

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy