We wtorek rano na maturze przeprowadzony zostanie obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki. Po południu chętni przystąpią do egzaminów z języków kaszubskiego, łemkowskiego oraz z łacińskiego i kultury antycznej.
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9; potrwa 180 minut. Egzaminy z kaszubskiego, łemkowskiego i łaciny rozpoczną się o godz. 14. Czas ich trwania jest różny. Egzaminy z języków kaszubskiego i łemkowskiego potrwają 210 minut. Egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej potrwa 180 minut. Egzaminy z tych języków należą do grupy egzaminów z tzw. przedmiotów do wyboru, zdawane są na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.
Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru.
Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie przeprowadzony 12 maja.
Absolwenci technikum i absolwenci branżowej szkoły II stopnia nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych.
W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Wyniki matur podane zostaną 8 lipca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Abiturient, który nie zda więcej niż jeden egzamin obowiązkowy, może poprawiać je dopiero za rok. (PAP)
Red. OKO
Fot. PAP
PAP Regiony