Z politechniki do USA- łazik marsjański w podróży

Studenci Politechniki Białostockiej już od dawna wykazują się ogromnym talentem i kreatywnością. Ich dzieła są nie tylko znane w Polsce,ale i na świecie. Tym razem łazik marsjański będzie konkurował z najlepszymi w Stanach Zjednoczonych.

Na zawody konstruktorów zaprasza baza marsjańska na pustyni w stanie Utah. University Rover Challenge to doroczny konkurs robotów organizowany przez stowarzyszenie The Mars Society, przeznaczony dla drużyn studenckich z całego świata.  W tegorocznej edycji wezmą udział 32 drużyny z 10 krajów.Z Polski zakwalifikowało się 8 zespołów.

Studenci musieli skonstruować łazika zdolnego do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań podobnych do tych jak na Marsie. Robot musi pobrać próbkę i zbadać teren pod kątem geologicznym i możliwości występowania życia. Powinien posiadać takie umiejętności aby zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń i być wsparciem astronauty przy serwisowaniu sprzętu.

Łazik ARGO II już wyleciał do USA, teraz czas na młodych konstruktorów gdyż rozstrzygnięcie konkursu już 30 maja – 1 czerwca. Pracowała nad nim drużyna z wydziału mechanicznego, w składzie :  inż. Aneta Łukowska (koordynator), inż. Piotr Tomaszuk, inż. Barbara Kuc, Jakub Czygier, Karol Haraburda, Przemysław Dąbrowski, Paweł Rółkowski, Adam Buczyłowski, Igor Tylman, Kamil Kamieński, Adrian Kawecki, Łukasz Magnuszewski, Paweł Straszyński, Michał Olszyński, Robert Grabowy, Rafał Waraksa, Wiktoria Jankowska, Julia Napora

Opiekę nad projektem sprawowali dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek oraz mgr inż. Maciej Rećko.

To już ósmy analog łazika marsjańskiego wykonany na Politechnice Białostockiej. Jakie mamy szansę na wygraną ? Wydaję się,że duże, ponieważ białostockie łaziki już trzy razy zwyciężały na URS w Stanach Zjednoczonych.

Powodzenia !

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy