Znamy „Ośmiu Wspaniałych” młodych białostoczan, którzy na co dzień pomagają potrzebującym


Patrycja Jacewicz, uczennica klasy trzeciej III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku, będzie reprezentowała Białystok w ogólnopolskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”

Podczas uroczystej gali wyróżniono młodych białostoczan, którzy na co dzień pomagają i wspierają potrzebujących.

Uroczystość kończąca 28. białostocką edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” odbyła się 23 marca w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Podczas gali poznaliśmy wszystkich finalistów oraz laureatów konkursu, którzy z rąk prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego otrzymali tytuł „Wspaniałej” i „Wspaniałego”.

– Konkurs „Ośmiu Wspaniałych” to okazja do przekazania wyrazów uznania i gratulacji tym wszystkim młodym ludziom, którzy bezinteresownie działają na rzecz innych – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dziękuję każdej i każdemu z Was, że tak licznie angażujecie się w wolontariat. Jestem dumny z tego, czego dokonujecie na co dzień,  a robicie dużo więcej niż sądzicie: przywracacie innym wiarę w ludzi.

Kapituła – złożona z przedstawicieli m.in. duchowieństwa, samorządu, przedstawiciela Fundacji „Świat na TAK” oraz laureatki poprzedniej edycji – przez dwa dni osobiście poznawała wolontariuszy, aby w efekcie wyłonić „Ośmiu Wspaniałych” w dwóch kategoriach wiekowych. Nagrodzeni wolontariusze („Ósemki”) odebrali wyróżnienia i statuetki Franciszka wyrzeźbione przez podlaskiego artystę plastyka Zbigniewa Wasiluka, nagrody oraz zaproszenia na ogólnopolską galę w Ostródzie (2-4 czerwca).

Laureaci w kategorii „Ósemka – Junior”:

Hanna Jagoda Ćwikła – uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku

Gabriel Gordon – uczeń VIII klasy Szkoły Podstawowej Nr 51 im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Weronika Tarasiuk – uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku

Gabriela Ignaciuk – uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

Laureaci w kategorii „Ósemka – Senior”:

Maja Malecka – uczennica III klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku

Daria Dobosz – uczennica IV klasy V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku


Aleksandra Sidorczuk – uczennica III klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku

Patrycja Jacewicz – uczennica III klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

Patrycja Jacewicz wyłoniona spośród laureatów w kategorii „Ósemki” będzie reprezentować Białystok podczas ogólnopolskich eliminacji Konkursu które odbędą się 30 marca w Warszawie. Patrycja działa w Samorządzie Uczniowskim III LO, Młodzieżowej Radzie Miasta, Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podlaskiego. Współtworzyła aplikację mobilną „Czilo” swojej szkoły o takich funkcjonalnościach: mapa szkoły, rozkład zajęć wszystkich klas, giełda używanych podręczników. Jest wolontariuszką Fundacji „NeuroN Foundation”, działającej na rzecz demokracji. Realizuje zadania w 3 działach: tekstowym, partnerstw i projektowym. Patrycja tworzy projekt społeczny: „Twój głos w szkole”. Uczniowie z całej Polski zgłaszają przypadki łamania praw ucznia, w ramach projektu otrzymują pomoc w rozwiązaniu problemu, włącznie z konsultacjami u Rzecznika Praw Ucznia. Koordynuje projekt „Exchanger” objęty patronatem honorowym American Councils. Przez prelekcje i kampanie promuje wymiany międzynarodowe. Angażuje się w projekty Budżetu Obywatelskiego i Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego. Interesuje się ekologią i bierze udział w strajkach klimatycznych. Swoją postawą Patrycja buduje autorytet klasy i szkoły. Dba o dobre samopoczucie wszystkich uczniów w szkole, zawsze służy pomocą i stara się rozwiązywać wszystkie problemy. Jest wzorem w przestrzeganiu norm i zasad współżycia społecznego.

W kategorii „Ósemeczki” (uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej) laureatami zostali:

Filip Janowicz – uczeń Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku

Julian Szygałowicz – uczeń Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla Dzieci z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu „Uśmiech” w Białymstoku

Michalina Godlewska – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku

Jakub Majdański – uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Białymstoku

Aleksandra Mojsak – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku

Gabriela Gieglis – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

Piotr Popławski – uczeń Szkoły Podstawowej Nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

W kategorii „Ósemeczki – Grupy” laureatem został:

Szkolny Klub Wolontariatu „Szczęśliwa 13” ze Szkoły Podstawowej nr 33 im. św. Królowej Jadwigi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  Nr 3 w Białymstoku

Czwartkową galę uświetnił występ artystyczny dwóch uczennic ze Szkoły Podstawowej Nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. 2 Korpusu Sił Zbrojnych na Zachodzie w Białymstoku oraz występ Timofija Moszenskiego – wolontariusza z Ukrainy.

W tegorocznej białostockiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” wzięło udział ponad 360 młodych wolontariuszek i wolontariuszy w kategorii indywidualnej i grupowej. Nauczyciele, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe zgłosili 58 osób w kategorii indywidualnej oraz 302 wolontariuszy w 11 grupach.

 

 

Red. M. L.

Fot. UM Białystok

Urząd Miejski w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy