14 maja Noc Muzeów w Muzeum Pamięci Sybiru

Już wkrótce będzie niepowtarzalna okazja, by zwiedzić ekspozycję nocą Muzeum Pamięci Sybiru. Placówka na tegoroczną Noc Muzeów przygotowała specjalny program.

Muzeum przy ul. Węglowej działa dopiero niespełna osiem miesięcy, to zatem pierwsza Noc Muzeów, w której mamy okazję wziąć udział. 

„W sowieckim piekle” – specjalna ścieżka tematyczna

Każdy zwiedzający będzie miał okazję zapoznania się z muzealną ekspozycją w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika.

Ścieżka tematyczna „W sowieckim piekle” została przygotowana w oparciu o naszą wystawę specjalnie na Noc Muzeów i będzie dostępna tylko w jej trakcie. Kolejne wejścia będą odbywać się wyłącznie w grupach wyruszających co kwadrans od 19:00 do 23:30 (ostatnie wejście) – informuje Patrycja Katarzyna Roman z MPS.

Eksponat miesiąca – malarskie wspomnienia z nieludzkiej ziemi

Na tę noc przygotowaliśmy również premierę cyklu „Eksponat miesiąca”. Muzeum Pamięci Sybiru będzie co miesiąc prezentować kolejny obiekt z naszych wciąż rosnących zbiorów, których  – przynajmniej na razie – nie można zobaczyć na co dzień na wystawie stałej – wyjaśnia Patrycja Katarzyna Roman.

– Premiera zobowiązuje, dlatego też nasz pierwszy „Eksponat miesiąca” będzie niezwykły. Zaprezentujemy nigdy wcześniej niepokazywane obrazy autorstwa Alicji Romany Edwards. Płótna przedstawiają sybirackie doświadczenia autorki, która jako dziecko została deportowana ze swoją rodziną z okolic Lwowa do Kazachstanu. Wydostała się z niego z Armią Andersa. Po ewakuacji wojska do Persji, młoda Alicja poznała amerykańskiego żołnierza, swojego przyszłego męża. Pani Edwards do dziś żyje i pracuje nad swoimi płótnami w Eureka, w amerykańskim stanie Montana – informuje Patrycja Katarzyna Roman.

Warto przypomnieć, że Muzeum cały czas przyjmuje dokumenty i pamiątki osobiste związane z Sybirem.

Dziękujemy naszym dotychczasowym darczyńcom, Sybirakom i członkom ich rodzin, za wspaniałomyślność i zaufanie, bez którego nie moglibyśmy istnieć – podkreśla Patrycja Katarzyna Roman.

Polski Sybir przez lata i pokolenia – mapping

Korzystając z nocnej aury muzealnicy zaprezentują także mapping, wyświetlany na fasadzie budynku Muzeum od strony ulicy Poleskiej.


Wszyscy, którzy w czasie Nocy Muzeów będą przechodzić koło naszej placówki, zobaczą poruszającą animację o tym, czym był i jest dla pokoleń Polaków Sybir. W oczekiwaniu na wejście na wystawę zachęcamy do spaceru wokół iluminowanego budynku, rozmowy z pracownikami Muzeum, wizyty w muzealnym sklepu – dodaje Patrycja Katarzyna Roman.

Noc Muzeów 2022 w Muzeum Pamięci Sybiru w sobotę, 14 maja, godz. 19:00-1:00

 

Red. M.L.

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy