17 lipca lekcja historii w Ciechanowcu – Zajazd Wysokomazowiecki

Po dwóch latach przerwy do Ciechanowca wraca Zajazd Wysokomazowiecki

Pokaz musztry piechoty polskiej, loty balonem, kaskaderskie popisy na koniach oraz gry historyczno – edukacyjne dla całych rodzin. Takie atrakcje czekają na uczestników 12. Zajazdu Wysokomazowieckiego, który odbędzie się w niedzielę, 17 lipca na terenie Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest 230 rocznica wojny w obronie Konstytucji 3 Maja.

Wydarzenie, organizowane już po raz dwunasty, ma na celu prezentowanie tradycji i historii polskiego zaścianka szlacheckiego. Tym razem zaplanowane atrakcje będą skupione wokół wydarzeń odbywających się podczas wojny w obronie Konstytucji 3 Maja.

Ostatnie akordy tego konfliktu miały miejsce m.in. na Podlasiu (na terenie obecnych powiatów wysokomazowieckiego i siemiatyckiego). Tu też, w dniu 24 lipca 1792 roku pod Grannem, doszło do ostatniej bitwy wycofującego się w kierunku Warszawy korpusu gen. Zabiełły ze ścigającymi go wojskami rosyjskimi. Starcie zakończyło się zwycięstwem strony polsko-litewskiej.

Wśród atrakcji zaplanowano m.in.: pokaz musztry piechoty polskiej, pokaz mody i obyczajów z epoki, warsztaty tańca, pokaz musztry piechoty rosyjskiej, bitwa, loty balonem oraz na zakończenie spektakl komediowy teatru „Parabuch” z Warszawy – „Lekkomyślna siostra”.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Towarzystwo Naukowe Societas Scientiarum Klukoviana et Jablonovianae oraz Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl / UMWP

Wrota Podlasia / Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy