Piknikiem fotograficznym na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku – podczas którego zostanie otwartych kilka wystaw, a także odbędą się pokazy slajdów – rozpocznie się w czwartek wieczorem Międzynarodowy Festiwal Fotografii „Białystok Interphoto”
Wydarzenia zaplanowano do końca października.
Festiwal organizuje Forum Fotografii i Multimediów we współpracy z miejskimi i wojewódzkimi instytucjami kultury, uczelniami i organizacjami.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Kolekcjonowanie światów”. Przygotowano 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych, będą prezentowane w kilkunastu miejscach w Białymstoku: muzeach, galeriach, operze i przestrzeniach uczelni.
Jak wyjaśniał wcześniej dyrektor artystyczny festiwalu dr hab. Grzegorz Jarmocewicz, „Kolekcjonowanie światów” to temat, który z jednej strony pozwala uporządkować otaczający nas świat, a z drugiej – poznać siebie poprzez kolekcję i to, jak je rozumiemy.
Interphoto rozpocznie się w czwartek wieczorem piknikiem fotograficznym na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Tu w przestrzeniach poszczególnych wydziałów, a także Biblioteki Uniwersyteckiej zaplanowano otwarcie kilku wystaw.
Imprezę otworzy wystawa plenerowa fotografii – będzie to kolekcja tworzona we Wrześni „Niezwykłe miasto. 15 lat Kolekcji Wrzesińskiej”, której kuratorem jest Waldemar Śliwczyński. Zostaną też otwarte wystawy zbiorowe Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego, Forum Fotografii i Multimediów oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Wernisażom będą towarzyszyły koncerty muzyki ambientowej.
Dodatkowo w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można uczestniczyć w pokazach slajdów. Będzie można obejrzeć m.in. projekt „Wizualizacja kryzysu klimatycznego”, w którym 11 fotografów z krajów Grupy Wyszehradzkiej pracowało nad historiami ukazującymi kryzys klimatyczny w ich krajach. Pokazany zostanie też slideshow kolekcji firmy Leica.
Uroczysta inauguracja festiwalu odbędzie się w piątek wieczorem, będzie jej towarzyszyło otwarcie wystaw Alanis Stakle „Mellow Apocalypse” oraz Joanny Krzysztoń i Grzegorza Rogala „Interpretacje”.
Jedną z najważniejszych ekspozycji będzie pokaz prac Evy Rubinstein „Śladami istnienia. Fotografie z lat 1970-1990”. Zaplanowano też m.in. wystawę Igora Chekachkova – to dokumentacja jego podróży z Charkowa, który musiał opuścić po wybuchu wojny. Natomiast wśród wystaw prezentujących kolekcje będzie można obejrzeć m.in. kolekcję Schupmannów prezentującą fotografię niemiecką, kolekcję fotografii litewskiej z Muzeum Fotografii w Szawlach czy też kolekcję Cezarego Pieczyńskiego „Relacje intymne”.
W ramach „Interphoto” zostanie też wręczona nagroda festiwalu. Wśród innych imprez zaplanowano też projekcję kilku tematycznych filmów, dyskusje i wykłady. Będzie można wziąć też udział w warsztatach fotograficznych.
Festiwal otrzymał wsparcie z Ministerstwa Kultury, a także budżetu województwa podlaskiego i miasta Białystok.(PAP)
Red. M. L.
Fot. Forum Fotografii i Multimediów
PAP Regiony