Etnograficzna „majówka” w skansenie i na szlaku rękodzieła

Warsztaty i pokazy tradycji związanych z prawosławną Wielkanocą, ludowe bajki a także piknik etnograficzny z twórcami rękodzieła ludowego – czeka na wszystkich, którzy w majówkę wybiorą się do podlaskich instytucji kultury

Imprezy rozpoczną się w środę, potrwają do piątku.

Etnograficzne wydarzenia organizują Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku zaprasza na „Majówkę w Skansenie”. Instytucja ma charakter skansenu, na jej terenie jest ponad 40 zabytkowych drewnianych obiektów z województwa podlaskiego.

Z kolei środa upłynie pod hasłem „Prawosławna Wielkanoc”. Muzeum chce przybliżyć uczestnikom zwyczaje związane z Wielkanocą prawosławnych mieszkańców województwa podlaskiego. Wierni obrządków wschodnich, w tym prawosławni, obchodzić będą tegoroczne Święta Wielkanocne 5 maja, czyli pięć tygodni po katolikach. Różnica wynika z innego sposobu wyliczania daty Wielkanocy w obu obrządkach.

W skansenie będzie można zwiedzić drewnianą chałupę z miejscowości Czyże, która zamieszkiwana była przez rodzinę wyznania prawosławnego. Tu przygotowano m.in. tradycyjny stół wielkanocny. Odbędą się też warsztaty, podczas których będzie można wykonać tzw. bożniczki, czyli tradycyjne wycinanki przysłaniające ikony.

Skansen jeden z majówkowych dni poświęci ludowym bajkom z Podlasia i Suwalszczyzny. Będzie można zapoznać się z książką dla dzieci „Cuda nad Rospudą” wydaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Ludowe opowieści dla dzieci zebrane od bajarzy, na język literacki przełożyła Justyna Bednarek, rysunki stworzył Maciej Szymanowicz. W skansenie zostanie otwarta plenerowa wystawa prezentująca ilustracje; dzieci będą mogły wziąć udział we wspólnych grach i zabawach.

Natomiast 3 maja odbędzie się rodzinne celebrowanie Święta Narodowego Trzeciego Maja, podczas którego będzie można wspólnie malować polską flagę i śpiewać pieśni patriotyczne.

W Czarnej Wsi Kościelnej (ok. 30 km od Białegostoku) w dniach 1-2 maja odbędzie się piknik etnograficzny, na którym – jak mówią organizatorzy – każdy będzie miał „okazję dotknąć i poczuć bogatą historię”.

Impreza promuje szlak rękodzieła ludowego województwa podlaskiego, który w tym roku obchodzi 30-lecie powstania. Szlak rękodzieła obejmuje ponad 20 najcenniejszych, zachowanych w regionie pracowni i ośrodków rękodzielniczych, kultywujących tradycyjne technologie i wzornictwo. Jego głównym celem jest ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Szlak wymieniany jest jako jedna z głównych atrakcji w regionie; jest otwarty cały rok, przyciąga tysiące turystów i miłośników sztuki ludowej z kraju i zagranicy.

Etnograficzny piknik będzie odbywał się w zagrodzie kowala i u garncarzy wytwarzających ceramikę siwą w Czarnej Wsi Kościelnej. Miejscowość nazywana jest zagłębiem ceramicznym. Będzie też możliwość podejrzenia pracy artystów wytwarzających tradycyjne tkaniny, pisanki, drewniane łyżki, zabawki i rzeźby ludowe. „To będzie niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w świat autentycznej kultury ludowej i poznać jej mistrzów” – zachęcają organizatorzy.

W majówkę będzie można też zwiedzać Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, założony był przez etnografa Adama Chętnika w 1927 roku. To jedno z najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w kraju. Instytucja zaprasza turystów w dniach 1-3 maja. (PAP)

Red. M. L.

Fot. PMKL

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy