Kultura języka wg marszałka. Uchwała o nagrodach z błędami językowymi


Kultura języka wg marszałka. Uchwała o nagrodach z błędami językowymi

W ubiegłym miesiącu zarząd województwa pod przewodnictwem odpowiedzialnego za kulturę marszałka Artura Kosickiego przyznał kolejne nagrody ludziom kultury z naszego regionu. Inicjatywa docenienia twórców i animatorów jest oczywiście ze wszech miar słuszna i pożyteczna.

Jednak, jeśli się nadzoruje tak ważny obszar tym bardziej trzeba samemu przestrzegać ważnych zasad, i znać choćby zasady odmiany w języku polskim.

Od naszego oburzonego czytelnika dostaliśmy tekst uchwały wydanej w sprawie nagród. I… musieliśmy przyznać, że rzeczywiście, żeby dowiedzieć się kto tak naprawdę został doceniony trzeba nieźle się nagłowić lub użyć wyszukiwarek internetowych.

Spośród nagrodzonych ,,podmiotów” dwie osoby mają w uchwale błędnie napisane po odmianie imiona i nazwiska.


Z uchwały bowiem wynika, że nagrodę dostał Aleksander Naum, a nie Aleksander Naumow i kreator kultury Cezar Chwicewski, a nie Cezary Chwicewski.

 

O innych drobnych wpadkach i nieścisłościach już nie wspominamy.

Tylko językowe błędy?

Wydawać by się mogło, że to tylko błędy językowe. Jednak kultury języka i umiejętności posługiwania się nim poprawnie wymaga się także od urzędników, a szczególnie od osób nadzorujących kulturę.

Uchwała o nagrodzie ma przecież doceniać, uhonorować a nie obrażać.

Do nagrodzonych wcześniej twórców marszałek Artur Kosicki podczas gali w Operze mówił:  “Jesteście wizytówką naszego województwa, naszym dobrem i naszą dumą” .

I  dlatego bycia dobrą wizytówką naszego regionu życzymy marszałkowi Arturowi Kosickiemu i jego urzędnikom  – my mieszkańcy województwa podlaskiego.

Mieszkańcy a nie mieszkancy. 😉

 

Stronę Biuletynu Informacji Publicznej można przeczytać TUTAJ.

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. zrzut ekranu BIP woj.podlaskie/Wrota Podlasia

4.7 3 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy