Niezwykłe rzeźby na wystawie w Podlaskim Instytucie Kultury

Rzeźby Jana Miłaszewskiego w Podlaskim Instytucie Kultury

W drzewie lipowym rzeźbi świątki, ale też postacie historyczne, ludzi świata polityki, duchownych i tzw. „szarego człowieka”. Wśród bohaterów prac Jana Miłaszewskiego znajdziemy ludzi wszelkich stanów i profesji. Większość w minimalistycznej formie i często z przymrużeniem oka. Wystawę jego rzeźb można oglądać do 21 sierpnia w Galerii PIK przy ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku.

Jan Miłaszewski jest  artystą amatorem, a w związku z tym, że PIK zajmuje się twórczością amatorską chcieliśmy te prace pokazać  – wyjaśniała Krystyna Kunicka z PIK  – Jest to również artysta wielokrotnie nagradzany w przeglądach twórczości amatorskiej województwa podlaskiego.

Najczęstszym materiałem, którym się posługuje jest drewno lipowe, a tematyka jego prac jest bardzo różna.
– Jest tu trochę historii – chociażby postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, są przedstawiciel dawnych, ginących już zawodów, ale są też znani politycy m.in. Lesze Miller, Andrzej Lepper czy Roman Giertych – mówi Krystyna Kunicka.

Rzeźby są niewielkich rozmiarów, mowa ciała, mimika postaci jest tak wyrazista, że nie sposób rozpoznać osoby czy odczytać jej emocji.
– O tym, jak znakomity jest to rzeźbiarz, świadczą też te najmniejsze rzeźby, wykonane w całości, w zwartej formie – podkreśla Krystyna Kunicka.

Artysta tworzy też prace sakralne. Szczególnie zachwyca go sztuka gotycka. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. kopie rzeźb Wita Stwosza „Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny” i wiele innych nawiązujących do rzeźby gotyckiej.

Wernisaż wystawy rzeźby Jana Miłaszewskiego odbył się 21 sierpnia, a prace można oglądac do 21 sierpnia br.

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy