O destrukcji człowieka opowiedzą aktorzy w „(HaszTak) Witkacy” w Teatrze Dramatycznym

Patryk Ołdziejewski swoim performancem chce nie tylko widzów zaskoczyć, ale również siebie. Swój projekt oparł na „Narkotykach” Witkacego. Oprócz na deskach teatralnych, będzie można posłuchać wykonania aktorów na wykonanej przez nich płycie.

Pomysł na performance zakiełkował już podczas spektaklu dyplomowego na Akademii Teatralnej. Realizacja projektu była możliwa dzięki funduszom pozyskanym w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców. Patryk Ołdziejewski sam podjął się adaptacji tekstu, reżyserii, a nawet skomponowania muzyki i stworzenia scenografii. Pomysł na twórczość Witkacego zrodził się już w czasie studiów.

Otwieramy mózg wariata

Co by zrobić aby trochę zszokować siebie, widza i znajomych, z którymi pracowaliśmy? Wybrałem „Narkotyki” Witkacego. To jest taki tekst, w którym autor opisuje swoje doznania i przygody z poszczególnymi narkotykami. On opisuje je obrazowo. My, natomiast otwieramy ten mózg wariata i wchodzimy w psychologie tego zajścia- mówi Patryk Ołdziejewski.

Scenariusz jest wyłącznie oparty na tekście Witkacego. Z jego prozy także stworzyli piosenki. „(HaszTak)” Witkacy nie jest jednak spektaklem, a performancem teatralno-muzycznym. Aktorzy w szczególny sposób chcą się skonfrontować z młodzieżą, lecz twierdzą, że sztuka również przypadnie do gustu dorosłym.

Dzisiaj jest ogromny problem z uzależnieniami.Temat jakim się zajęliśmy to destrukcja człowieka. Moim zdaniem uzależnienie może być dobre lub złe i jest człowiekowi potrzebne. Tylko bardzo często prowadzi do destrukcji. Nawet jeśli jest dobre, to często przekracza pewną granice – komentuje reżyser.

Współpraca aktorów z dwóch teatrów

Oprócz Patryka Ołdziejewskiego w projekcie bierze udział Dawid Malec oraz aktorki Białostockiego Teatru Lalek -Magdalena Dąbrowska i Kamila Wróbel-Malec. Razem tworzą grupę Spider Demon Massacre.

Moja reakcja na Witkacego była bardzo entuzjastyczna. Moje podejście pewnie wynika także z ciekawości i trudu włożonego w ten projekt. To nie jest takie proste. W szkole teatralnej raz lub dwa się tylko spotkałam z Witkacym- dodaje Kamila Wróbel-Malec.

Za kostiumy odpowiedzialna jest Elżbieta Wysocka, a choreografię przygotowała Magdalena Dąbrowska. Performance nie jest jedynym przedsięwzięciem artysty. Nagrana została i płyta, którą podczas premiery otrzymają widzowie. Premiera spektaklu już w najbliższą sobotę ( 26.10) o godz. 19.00 na scenie kameralnej Teatru Dramatycznego, ale bilety można kupić także na niedzielny spektakl, po którym zaplanowano spotkanie z twórcami. Aż 250 egzemplarzy płyt zostanie rozdanych bezpłatnie.

 

Red. Laura Maksimowicz

Fot. Laura Maksimowicz

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy