Tadeusz Wojnarski był zesłańcem syberyjskim, a w latach II Wojny Światowej uczestnikiem walk o Monte Cassino. Od dzieciństwa przejawiał wyjątkowe uzdolnienia matematyczne i plastyczne. Jego twórczość pomogła mu uporać się z trudnymi emocjami oraz zarobić, gdy tych pieniędzy brakowało.
Artysta urodził się 1922 r. w Warszawie. Już w gimnazjum przejawiał swój talent plastyczny i matematyczny. Niestety wybuch II Wojny Światowej, sprawił że młody mężczyzna, wtedy uczeń klasy maturalnej musiał przerwać swoją edukacje i razem z matką i bratem przedostać się na wschód, za Przemyśl. Legalny ich powrót do Warszawy nie był możliwy, więc młody Tadeusz spróbował na własną rękę przekroczyć granicę sowiecko- niemiecką nielegalnie. Został złapany i w wieku 18 lat aresztowany pod zarzutem szpiegostwa. Skazano go na 5 lat łagru na Północnym Uralu. Tam oddając się morderczej pracy w fatalnych warunkach dostał poważnej infekcji nogi. Kiedy doczekał się amnestii postanowił dołączył do Armii Andersa.
Z Armii Andersa na studia artystyczne do Rzymu
Razem z innymi wojskowymi trafił na Bliski Wschód. Działał w 2. Karpackim Pułku Artylerii, gdzie wykorzystane zostały jego uzdolnienia matematyczne. Przydzielenie do artylerii umożliwiło mu rozwijanie swoich zainteresowań artystycznych. Rysował portrety, karykatury, czy sporządzał scenografie do oficjalnych uroczystości i przedstawień. Tadeusz Wojnarski został zauważony i nawet dostał się na studia artystyczne w Rzymie, gdzie spędził rok. Otrzymał również stypendium w Madrycie. Wraz ze swoją rodziną zamieszkał w Szwajcarii. Swoją wiedzą dzielił się z początkującymi i działał na rzecz Polonii.
Na wystawie w Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze Muzeum Pamięci Sybiru zobaczymy kilka portretów żołnierzy II Korpusu Polskiego z lat 1944–1945 jego autorstwa. Tożsamość ukazanych postaci jest nieznana, a szczególne zainteresowanie budzi postać młodej kobiety.
Prace malarza można oglądać w tym miejscu do soboty (07.09.2019). Powiększony katalog dzieł artysty zostanie wyeksponowany w październiku. Nieznana jest jeszcze dokładna lokalizacja.
Red. Laura Maksimowicz
Fot. Laura Maksimowicz
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku