„Samobójca” Nikołaja Erdmana w Teatrze Dramatycznym

„Samobójca” Nikołaja Erdmana w Teatrze Dramatycznym

Sztuka Nikołaja Erdmana to gorzka satyra na życie w rzeczywistości Rosji Radzieckiej. Ten prześmiewczy tekst został wydrukowany w ZSRR dopiero w połowie lat 80. W tym samym czasie pojawił się na polskich scenach, m.in. w inscenizacji Jerzego Jarockiego i telewizyjnym przedstawieniu Kazimierza Kutza. Białostocka premiera „Samobójcy” już w najbliższą sobotę (16.11). Reżyserem spektaklu jest Katarzyna Deszcz, która odpowiada także za adaptację i opracowanie muzyczne.

Tekst się nie starzeje

Samobójca” Erdmana jest bardzo wielowymiarowym tekstem, boleśnie aktualnym, pomimo tego, że tekst ma  już blisko 100 lat.  To zresztą jest cechą dobrej literatury – że się nie starzeje – mówi Katarzyna Deszcz –  To jest galeria postaci, które żyją w okresie przemian systemowych, nie mogą się pogodzić ze zmianami, tęsknią za dawnymi czasami, nowe ich przerastają. Czasy się zmieniają, kontekst historyczny się zmienia, ale mechanizmy ludzkich zachowań, sposób funkcjonowania wobec systemów, zwłaszcza systemów totalitarnych, są takie same. Całe wyzwanie polega na tym, żeby nie zrobić z tego tekstu komedyjki z dawnych czasów, gdzie możemy się z kogoś pośmiać. Tylko, aby jednak w sposób niebywale mocny, a nawet dotkliwy, czy bolesny sprawdziła się tutaj Gogolowska teza: „Z czego się śmiejecie? Z siebie samych się śmiejecie!” – dodaje reżyserka.

W przedstawieniu będzie można obejrzeć cały zespół Teatru Dramatycznego

Praca nad spektaklem jest także wyzwaniem z racji liczby osób, które pojawią się na scenie.

– Jest to ogromne wyzwanie i z wielu powodów trudne, ale intrygujące. I mam takie wrażenie, że udało się zaszczepić w zespole fascynację i zaangażowanie w ten tekst. Widzę, jak się aktorom świecą oczy, kiedy w kolejnych scenach, czy też w kolejnych kwestiach odkrywamy coś, co obchodzi nas tu i teraz. Nas – aktorów, nas – obywateli, nas – mężów, ojców, synów, kochanków. A bardzo wierzę w to, że jeśli grupa twórców odkryje w materiale teatralnym siebie, swoje przywary, kompleksy, czy tęsknoty, to przerzuci się to przez rampę i to samo odczuje widz – dodaje Katarzyna Deszcz.

Marek Cichucki – odtwórca głównej roli – przyznaje, że w pracy nad „Samobójcą” najwspanialsza była możliwość spotkania się ze wszystkimi kolegami na jednej scenie. Jednocześnie dodaje, że najtrudniejsza była konieczność ograniczania się w ogromie tekstu i propozycji, nad którymi pracowali aktorzy.

– Pracując nad swoją rolą miałem świadomość, że tekst powstawał przez kilkadziesiąt lat i są jego różne wersje. Nie mogłem więc oprzeć się temu, aby dotrzeć do tych innych wersji. To było inspirujące doświadczenie: prześledzenie, jak Erdman – przez kilkadziesiąt lat – rozwijał swój dramat. Jak rozwijając z czasem pewne sceny, doprecyzował przesłanie utworu –  mówi aktor.

Premiera spektaklu „Samobójca” odbędzie się w sobotę tuż po gali z okazji jubileuszu 75-lecia Teatru Dramatycznego w Białymstoku (więcej informacji o uroczystości znajduje się TUTAJ).
Spektakl będzie można obejrzeć także w niedzielę o godz. 16.00, a następnie 22 listopada o godz. 19.00 oraz 23 i 24  listopada o godz. 16.00.

 

***

Bilety na spektakl premierowy w cenie 70 zł dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl. W sprzedaży dostępne są także bilety na pozostałe przedstawienia, w cenie: 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, studencki – 30 zł, bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł. Istnieje także możliwość zakupu biletów grupowych w cenie 45 zł (dla grup liczących minimum 10 osób).

 

„Samobójca” Nikołaj Erdmanm,

Scena Duża

Czas trwania: 120 minut (z przerwą)

Reżyseria, adaptacja i opracowanie muzyczne: Katarzyna Deszcz

Scenografia, kostiumy i wizualizacje: Andrzej Sadowski

Ruch sceniczny: Karolina Garbacik

Konsultacje wokalne: Piotr Szekowski

 

 

Red. OKO

Fot. Anna Augustynowicz Wrota Podlasia

Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy