29. rocznica przeniesienia z Grodna relikwii prawosławnego męczennika


W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku rozpoczęły się we wtorek (21.09) dwudniowe cerkiewne uroczystości związane z 29. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii Męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.

Przed uroczystościami do katedry wróciły relikwie Męczennika Gabriela, przez część roku przechowywane w cerkwi w Zwierkach k. Zabłudowa. Zwierki to rodzinna miejscowość Gabriela. Relikwie są tam od maja do września. W maju w Zwierkach odbywają się doroczne uroczystości ku czci męczennika.

Wtorkowemu wieczornemu nabożeństwu przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście innych prawosławnych hierarchów z regionu, m.in. arcybiskupa bielskiego Grzegorza. Modlitwy przy relikwiach potrwają całą noc. Główna liturgia, zakończona procesją, odbędzie się w środę przed południem.

Gabriel Gowdel urodził się w 1684 r. w pobożnej prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany. Jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.

Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.


Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. Po pożarze w 1746 r. kaplicy w Zwierkach relikwie przeniesiono do pobliskiego Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi.

We wrześniu 1992 r. – dzięki porozumieniu z białoruską Cerkwią – uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Prawosławni duchowni podkreślają, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie dla odrodzenia życia religijnego w regionie. Według przedstawicieli Cerkwi, powołujących się na ówczesne dane policji, w uroczystościach wzięło udział 125 tys. osób.

Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne z monasteru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, początkowo mieszkające w białostockich Dojlidach, a obecnie w Zwierkach. Jesienią 2012 r. w miejscowości tej została konsekrowana cerkiew pw. Męczennika Gabriela.


Środowe uroczystości ku czci św. męcz. Gabriela trwają od rana, a główna świąteczna liturgia w soborze w Białymstoku rozpocznie się o 10:00.

Obchodom święta towarzyszą także Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej. Dzisiejszy koncert w cerkwi św. Ducha rozpocznie się o 17:30. Wystąpią chóry parafialne z Białegostoku i Bielska Podlaskiego.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie 24.pl archiwum

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy