Białystok. Noc Muzeów przy Spodkach PIK i w Galerii Arsenał

15 maja przy Spodkach PIK będzie można zrobić lampion i posłuchać koncertu grupy wokalnej ZPiT „Kurpie Zielone”. Galeria Arsenał proponuje m.in. warsztaty „Noc meteorów w Galerii Arsenał” oraz zaprasza do tworzenia wspólnego muralu 

Po raz kolejny Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku włącza się w ogólnopolską akcję Noc Muzeów. 15 maja muzea, galerie, domy kultury i inne placówki kulturalne pozostają otwarte do późnej nocy, prezentując zwiedzającym swoją ofertę oraz zapewniając im atrakcje specjalnie przygotowane na ten szczególny, jedyny taki wieczór w roku.

PIK przygotował w tym roku dwie propozycje.

Będzie można zrobić lampion i posłuchać koncertu grupy wokalnej ZPiT „Kurpie Zielone”. Oba wydarzenia odbędą się na placu przed Spodkami Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

Na początek, w godz. 17:00-22:00, instruktorzy pokażą, jak z niepotrzebnych pojemników, słoiczków i puszek, przy odrobinie wyobraźni i wykorzystaniu pasmanterii zrobić kolorowe i praktyczne lampiony. Każdy będzie mógł samodzielnie wykonać swój lampion i zabrać go ze sobą do domu.

Później, w godz. 22:00-22:30, grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” wykona wieczorny, nastrojowy koncert pod gwiazdami. Będzie można usłyszeć pieśni z Podlasia, Kurpi i Suwalszczyzny w artystycznych opracowaniach.

Wstęp jest bezpłatny. Podczas imprezy będą obowiązywać aktualne obostrzenia sanitarne w związku ze stanem epidemicznym.

 

Noc Muzeów w Galerii Arsenał w Białymstoku

Galeria Arsenał w Białymstoku z okazji Nocy Muzeów zaprasza do swojej siedziby przy ul. A. Mickiewicza 2. Nocne  atrakcje odbędą się w sobotę, 15 maja 2021, godz. 18–24. Wstęp bezpłatny.  W programie m.in.: zwiedzanie dwóch wystaw, warsztaty oraz tworzenie wspólnego  muralu.

WYSTAWY

Diana Lelonek, „Kompost”

Amélie Bouvier, „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”

wiek: bez ograniczeń

godz. 18–24

WARSZTATY „Noc meteorów w Galerii Arsenał”

wiek: bez ograniczeń / godz. 18–22

 – Po wizycie na wystawach Diany Lelonek i Amélie Bouvier zapraszamy wszystkich do wspólnej pracy przy tworzeniu muralu na ścianach sali edukacyjnej Plac Zabaw Arsenał. Goście będą mogli stworzyć wizerunki obu siedzib Galerii Arsenał w Białymstoku – zarówno tej przy ul. Adama Mickiewicza, jak i Galerii Arsenał elektrownia. Udostępnimy zwiedzającym fluorescencyjne materiały plastyczne oraz wielkoformatowe płyty, na których znajdować się będą zarysy obu budynków. Praca przebiegać będzie w świetle ultrafioletowym – informuje Gabriela Owdziej z Galerii Arsenał. – Postapokaliptyczne wizerunki naszych siedzib w towarzystwie meteorów, meteorytów czy nieodkrytych jeszcze konstelacji i planet będą jak najbardziej dopuszczalne, ponieważ będą związane tematyką aktualnych wystaw – dodaje Gabriela Owdziej.

DZIAŁANIE

„Gazeta Dzieci”

wiek: bez ograniczeń / godz. 18–24                                                             

Inauguracja długofalowego projektu artystycznego Jaśminy Wójcik realizowanego dzięki stypendium artystycznemu Miasta Stołecznego Warszawy.

W ramach akcji dzieci przygotowują (w domu lub na miejscu w galerii) materiały prasowe: teksty, zdjęcia, listy, rysunki, które następnie wrzucają do specjalnych skrzynek ustawionych przed budynkiem galerii oraz w jej wnętrzu. Materiały zbierane są na potrzeby „Gazety Dzieci”, którą młodzi redaktorzy i redaktorki opublikują z czasem wspólnie z artystką. Akcja inspirowana jest pedagogiką korczakowską.

Gra edukacyjna SEPPO*  towarzysząca wystawie Amélie Bouvier „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”

wiek: 14+ / godz. 18–23

Czy wiedzieliście, że w roku 1827 w podbiałostockiej wsi Fasty spadł deszcz meteorytów?

Zgłębiaj z nami tajemnice spotkań kosmosu z Ziemią za sprawą wystawy Amélie Bouvier „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”, której punktem wyjścia było właśnie to niesamowite wydarzenie.

Amélie Bouvier w swojej praktyce skupia się na odkryciach i obrazowaniu naukowym, jak również na lukach w wiedzy i naszych sposobach ich uzupełniania za pomocą potocznych wyobrażeń, anegdot i konfabulacji. Jej pracochłonne rysunki analizują mity narastające wokół naukowych danych i odkryć, zwłaszcza z dziedziny astronomii.

Sama ekspozycja w mniejszym stopniu koncentruje się na relacjach między nauką a sztuką, a bardziej na nowym spojrzeniu na historię danych obiektów astronomicznych i wydarzeń z nimi związanych. W salach zestawione są prace artystki, prawdziwe meteoryty (w tym fragmenty meteorytu Białystok) oraz XIX-wieczne publikacje z dziedziny astronomii.

Uczestnicy będą korzystać z własnych urządzeń mobilnych (np. smartfonów). Po rozpoczęciu gry na urządzeniach pojawia się widok wystawy. Przy obiektach znajdują się opisy prac oraz zadań, które trzeba wykonać w określonym czasie. Niektóre z zadań mają charakter multimedialny.

* SEPPO to fińska platforma gier edukacyjnych, wykorzystywana w edukacji (także w ramach działalności instytucji kultury i sztuki) na całym świecie. Platforma udostępnia narzędzia na potrzeby niestandardowych działań w ramach edukacji kulturalnej, np. warsztatów i gier terenowych z wykorzystaniem nowych technologii i interaktywnego narzędzia game-based learning.

 

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego

 

Uwaga!
W dniu 15.05.21 r. galeria pozostaje zamknięta dla zwiedzających w godzinach 12:00 – 18:00.
W dniu 15.05.21 r. galeria będzie otwarta w godz. 18:00 – 24.00.
W dniu 16.05. 21 r. galeria pozostaje zamknięta dla zwiedzających.

 

 

Red. M.L.

Fot. PIK / Galeria Arsenał

PIK / Galeria Arsenał

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy