Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji prowadzi prace nad nową ustawą o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego. W środę zajęła się tym sejmowa komisja mniejszości narodowych i etnicznych.
Komisja zajęła się w środę sytuacją mniejszości tatarskiej w Polsce oraz stanem prac nad uzgodnieniami dotyczącymi nowej ustawy dotyczącej stosunku państwa do tego związku. Dotychczasowa, obowiązująca ustawa pochodzi z 1936 roku.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański poinformował podczas komisji, że niedługo ma powstać zespół redakcyjny ustawy oraz powołana zostanie komisja uzgodnieniowa. Przedstawiciele ministerstwa nie podali konkretnych terminów.
Wniosek o zmianę ustawy złożył w 2022 roku Muzułmański Związek Religijny. W nowej ustawie związek chce m.in. zmian związanych z uregulowaniem kwestii majątkowych.
Przedstawiciel mniejszości tatarskiej dr Artur Konopacki powiedział, że ustawa z 1936 roku działa, ale nowe czasy wymagają nowych rozwiązań. „Ona jest ciekawa legislacyjnie, ale nie przystaje do dzisiejszych wymagań życia i wymaga gruntownej i bardzo radykalnej zmiany w oparciu o głosy środowiska i ministerstwa rzecz jasna” – podkreślił Konopacki.
Tatarzy to jedna z najmniejszych grup etnicznych w Polsce, ale ich historia na ziemiach dawnej RP ma ponad 600 lat. Jako datę początków dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam, gwarancja wolności wyznania była jednym z warunków osadnictwa. Już jednak w XVI-XVII wieku zatracili swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.
Województwo podlaskie uważane jest za region, gdzie są największe w kraju skupiska Tatarów. W Kruszynianach i Bohonikach są dwa ostatnie na ziemiach polskich, zabytkowe drewniane meczety i stare mizary – muzułmańskie cmentarze. Oba meczety od 2012 roku są Pomnikami Historii.
W tym roku Muzułmański Związek Religijny – najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu obchodzi stulecie założenia. Do powołania Związku doszło w czasie Wszechpolskiego Zjazdu Delegatów Gmin Muzułmańskich, który 28-29 grudnia 1925 roku odbył się w Wilnie.
Według danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku osób identyfikujących się jako Tatarzy jest blisko 5,3 tys. (PAP)
Red. OKO
Fot. PAP
PAP Regiony