Nadleśnictwo Hajnówka. Żubr wpadł w odwiedziny do leśniczego

Osobliwy gość zawitał (13.01) do leśniczego w Uroczysku Majdan w gminie Hajnówka

Uroczysko Majdan to część wsi Topiło położonej w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. Wczoraj, tuż przed godz. 14, Leśniczówkę Topiło odwiedził żubr. Przywitał się z gospodarzem, rozejrzał po posesji, po czym wyruszył w dalszą drogę.

– To była godzina 13:45, przed 14 parę minut. Żubr przyszedł, zajrzał na podwórko. Wyszedłem, zrobiłem zdjęcie, nagrałem krótki filmik, a później spokojnie odszedł w las. I na tym nasze spotkanie się zakończyło – powiedział portalowi Podlaskie24.pl Michał Janowski leśniczy z Leśnictwa Topiło.

Była to już kolejna wizyta „Króla Puszczy”w Uroczysku Majdan.

W Polsce znajduje się największa populacja gatunku żubra Bison bonasus. Żubr żyje w stadach wolnościowych oraz w zagrodach. Na wolności w całym kraju żyje ok. 2000 osobników, w tym w Puszczy Białowieskiej ok. 770 os. W hodowli utrzymywanych jest ponad 200 osobników, w tym w ośrodku hodowli Białowieskiego Parku Narodowego blisko 30 os.

– W tamym roku, na przedwiośniu też miałem taką sytuację z żubrem. Była to stara, schorowana krowa żubra. Byk, który przyszedł wczoraj też był chory. Z biologii żubra wynika, że osobniki stare, schorowane nie są w stanie nadążyć za stadem, i bytują samotnie. Wiadomo, w stadzie o pożywienie jest łatwiej, bo stado migruje. Jest bardziej odważne, nie boi się drapieżników, a taki pojedynczy osobnik za żerem dopuszcza się pod osady ludzkie – dodaje leśniczy.

W mediach społecznościowych można zobaczyć prywatne zdjęcia mieszkańców okolic Puszczy Białowieskiej przedstawiających spotkania z żubrami.

W związku z tym leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku podczas obserwowania żubrów. Nie należy zapominać, że są to duże i silne zwierzęta. Samce bywają mało płochliwe i mogą pozwolić obserwować się z bardzo bliskiej odległości, jednak w poczuciu zagrożenia mogą próbować przegonić intruza. W takich sytuacjach należy zwiększyć odległość od żubra i zejść mu z pola widzenia. Żubry mają słaby wzrok i z reguły takie środki ostrożności są wystarczające. Najlepiej jednak nie zbliżać się zbytnio do żubrów i obserwować je z bezpiecznej odległości, czyli nie bliżej niż 50 metrów.

Czy wizyta żubra zapowiada duże mrozy i opady śniegu?

Według przepowiedni leśników, gdy zwierzyna leśna zbliża się do domostwa, to jest to zapowiedź dużych mrozów i opadów śniegu. Wszystko wskazuje więc na to, że jest to prawda. Synoptycy zapowiadają bowiem i silne mrozy, i opady śniegu…

Red. Monika Lenczewska

Fot. Michał Janowski Nadleśnictwo Hajnówka

RDLP w Białymstoku / Nadleśnictwo Hajnówka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy