Spływ „500 kajaków” w Drohiczynie

W ramach imprezy „500 kajaków” Bugiem z Drohiczyna do Grannego popłynęło około tysiąca osób 

Piękne nadbużańskie tereny i możliwość wiosłowania na jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek Polski przyciągnęły blisko tysiąc kajakarzy na sztandarowe drohiczyńskie wydarzenie – „500 kajaków”. W sobotę (7.08) w pierwszy dzień spływu uczestnicy mieli do pokonania 29-kilometrową trasę. Wystartowali z Drohiczyna i dopłynęli do miejscowości Granne. Kajakarskie święto wróciło do podlaskiego po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. W tegorocznym spływie wzięło udział udział blisko tysiąc kajakarzy. Jak co roku wśród uczestników są i zawodowcy i amatorzy. Pasjonaci kajakarstwa przyjechali z całej Polski.

Pierwszego dnia uczestnicy wystartowali z Plaży Miejskiej w Drohiczynie (gm. Drohiczyn) i musieli przepłynąć 29 kilometrów, aby wieczorem zameldować się w miejscowości Granne (gm. Perlejewo), gdzie czekała na nich biesiada z lokalnymi kulinariami i muzyką na żywo. Prawdziwi zapaleńcy kajaków decydują się również na drugi dzień spływu, gdzie za zadanie mają przepłynięcie dodatkowych kilometrów do miejscowości Nur. Poinformował, że od początku kadencji obecnego zarządu łącznie gminie Perlejewo przyznano 6 mln zł dotacji.

„500 kajaków” na 500 lat województwa podlaskiego

Pomysł spływu powstał w 2013 roku w Drohiczynie. Miał być to aktywny sposób na uczczenie 500-lecia powstania województwa podlaskiego. Hasło brzmiało „500 kajaków na 500 lat województwa podlaskiego”. Ku uciesze organizatorów zjawiło się wielu gości (a dokładnie 232 załogi) z całej Polski. W 2019 r. podczas siódmej edycji zgłosiła się rekordowa, jak do tej pory liczba uczestników i popłynęło aż 1083 osoby (565 załóg kajakowych).

Spływ kajakowy, który miał się odbyć tylko raz, urósł do rangi niepowtarzalnego wydarzenia kojarzonego z Drohiczynem i województwem podlaskim. Przedsięwzięcie zostało również docenione przez Polski Związek Kajakowy, otrzymując nagrodę w 2013 roku za największą imprezę kajakową w Polsce, a w 2016 roku uhonorowana została tytułem „Top Regionu 2015″ w kategorii „Wydarzenia Sportowe roku 2015″ przez słuchaczy Radia Podlasie i nominowana do Podlaskiej Marki Roku 2016. A w 2019 roku otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Podlaskiego.

Red. M.L.

Fot. Cezary Rutkowski / UMWP

na podst. Wrót Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy