Tak zmienia się Szkoła Podstawowa w Kuleszach Kościelnych

– Największy plac budowy, a właściwie remontu w gminie Kulesze Kościelne jest teraz w Szkole Podstawowej. II etap prac przebiega sprawnie, na miejscu pracuje ok. 20 pracowników, wymieniona została już instalacja elektryczna, przebudowano ściany (niektórzy jeszcze pamiętają ten wielki hall na piętrze i parterze), podwieszane są sufity, przebudowana instalacja sanitarna, część ścian jest już gotowa do malowania – relacjonuje Stefan Grodzki, wójt gminy Kulesze Kościelne.

Remont placówki rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Budynek Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pochodzi z lat 60. XX wieku. Na przestrzeni lat był sukcesywnie rozbudowywany. W skład szkoły wchodzi również część po dawnym gimnazjum, wybudowana na początku lat dwutysięcznych. Na zajęcia uczęszcza około 300 uczniów.

Porównując część wyremontowaną, do tej jeszcze niewyremontowanej, od razu można zauważyć, że przeskoczyliśmy kilkadziesiąt lat do przodu – podkreśla Stefan Grodzki.

Całkowity koszt inwestycji to około 2,5 mln zł.

Posiłkowaliśmy się środkami z dofinansowań. Wszystkie miejscowości znajdujące się na terenie gminy Kulesze Kościelne przekazały swoje fundusze sołeckie z dwóch lat. To kwota ponad 900 tys. zł. Otrzymaliśmy również pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W pierwszym naborze, kiedy wszystkie gminy otrzymały wsparcie, my również otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 500 tys. zł. W projekcie uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego znajduje się kwota, która ma wspomóc remont naszej szkoły. W poniedziałek jest sesja Rady Sejmiku i liczę, że Radni przychylnym okiem spojrzą na nasze potrzeby i również Samorząd Województwa wesprze remont naszej placówki – wyraża swoją nadzieję włodarz Kulesz Kościelnych.

W remont szkoły zaangażowała się cała lokalna społeczność. To piękny przykład solidarności i dbałości o przyszłość młodych mieszkańców gminy Kulesze Kościelne

Myślę, że to, co zrobili nasi mieszkańcy, ten gest i ta solidarność, solidarna postawa w przekazaniu funduszu sołeckiego z dwóch lat – 2019 i 2020 roku to jest piękna sprawa. Już dziękowałem mieszkańcom, ale robię to ponownie. Dziękuję serdecznie za wsparcie, bo to jest inwestycja, która służy wszystkim mieszkańcom tej gminy – podkreśla wójt. – Rodzice pomagali przy wynoszeniu mebli, ławek, kiedy przygotowywaliśmy klasy do remontu. I teraz są pod dużym wrażeniem, bo szkoła zmieniła się nie do poznania. Nauczyciele również byli bardzo zaangażowani, każdy z nich urządzał swoją salę. To jest działanie wspólne i to naprawdę cieszy, że jest wspólny cel, który realizujemy – podkreśla Stefan Grodzki.

Pierwszy etap remontu zakończył się 30 listopada 2020 roku.

Teraz remontowana jest część „z wysokimi piętrami”. Tutaj prace mają zostać zakończone do 31 sierpnia 2021 roku a w III etapie zostanie wykonany remont łazienek, stołówki i świetlicy w kolejnym budynku – zapowiada włodarz.

Jest i niespodzianka!

Na tej sali uczniowie będą rozwijać swoje talenty taneczne, a mamy u siebie grupy taneczne. Są też zajęcia dodatkowe z tańca. Myślę więc, że to miejsce będzie bardzo dobrze wykorzystywane. To ciekawy pomysł, który jest również efektem rozmów z nauczycielami. Zostały tu zamontowane lustra. Nie wiem, czy gdzieś w powiecie wysokomazowieckim jest podobna sala, typowa do tańca. Mamy nadzieję, że będzie tu można rozwijać talenty taneczne – oprowadza nas po sali wójt Kulesz Kościelnych.

Dzieci są zadowolone, bo jest kolorowo, czysto, są nowe łazienki. Oczywiście, w czasie pandemii niewiele mogły skorzystać, ponieważ póki co uczęszczają tu tylko oddziały przedszkolne, ale myślę, że kiedy wrócą do szkoły, na pewno będą zadowolone – kończy Stefan Grodzki.

https://www.youtube.com/watch?v=ZsYAu76j8aQ&ab_channel=ObiektywPodlaskie24pl

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Stefan Grodzki/Facebook

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy