Uczniowie z Białegostoku wynaleźli rękawicę tłumaczącą język migowy

Uczniowie wynaleźli rękawicę tłumaczącą język migowy

Rękawicę tłumaczącą język migowy opracowali uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Grupa pięciorga wynalazców zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022.

STJM, czyli Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego to rękawica tłumacząca język migowy.

– Na pomysł zbudowania STJM wpadłem po tym jak moja mama, która jest policjantką, opowiedziała mi o interwencji z udziałem osoby niemej – mówi Konrad Olifier, uczeń klasy drugiej o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. – Mimo, że kiedyś miała szkolenie z podstaw „migania”, wzajemne zrozumienie się było bardzo trudne.

Rękawica działa w ten sposób, że umieszczone są w niej czujniki odczytujące dane o ułożeniu poszczególnych palców jak i całej dłoni. Te dane zamieniane są później na alfabet migowy. Gdy rękawica rozpozna pokazywane litery, odpowiednie informacje przesyła na telefon, gdzie są wyświetlane dzięki napisanej przez uczniów aplikacji.

W planach jest zbudowanie drugiej rękawicy, tak aby przy użyciu dwóch rąk można było migać pełne wyrazy. Wynalazek może być przydatny np. podczas interwencji służb ratowniczych, które czasem stykają się z osobami głuchoniemymi, a także przy nauce języka migowego.

Red. OKO

Fot. Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy