1 lipca w ramach programu Polski Ład startują „Niskie podatki”

Z początkiem lipca wchodzą w życie kolejne zmiany podatkowe w ramach programu Polski Ład

1 lipca wejdą w życie nowe przepisy podatkowe w ramach programu „Niskie podatki”, które uproszczą i ustabilizują system podatkowy.

Najważniejsze zmiany to: obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc., preferencyjne rozliczenie samotnych rodziców, likwidacja ulgi dla klasy średniej, możliwość powrotu rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.

W najbliższy poniedziałek (27.06) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędą się spotkania informacyjne na temat zmian

Zmiany, jakie wprowadza ustawa, przedstawili w poniedziałek (20.06) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Piotr Jurczuk.

Najważniejsze z nich to m.in. obniżka stosowanej w pierwszym przedziale skali progresywnej stawki z 17 proc. do 12 proc. W ustawie przywrócono także częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz możliwość powrotu do rozliczenia poprzez skalę podatkową przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Znika także ulga dla klasy średniej, ale w rozliczeniu rocznym urząd skarbowy wybierze dla podatników korzystniejszą formę rozliczenia, uwzględniając tę ulgę lub zmienione od lipca zasady.

W programie znalazło się wiele prorodzinnych zmian

Ustawa zmienia zasady opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci poprzez przywrócenie możliwości wspólnego rozliczania się z dziećmi. Ponad pięciokrotnie rośnie limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców aż do 16 061,28 zł w 2022 r. Ustawa poszerza również katalog dochodów dziecka, które nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, o rentę rodzinną.

„Rząd jest bardzo otwarty na dialog z różnymi środowiskami społecznymi, również z przedsiębiorcami, dlatego też od pewnego czasu trwały prace związane z jeszcze korzystniejszymi zmianami w już uchwalonym prawie podatkowym. Teraz ważne jest, aby zapoznało się z nimi jak najliczniejsze grono osób, szczególnie osoby zatrudnione w księgowości i systemie płacowy” – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Podlaska KAS zachęca do zapoznania się z „Niskimi podatkami” w dogodny sposób: telefonicznie, online lub osobiście

„Część zmian wchodzi w życie 1 lipca 2022 r. część 1 stycznia 2023 r.” – powiedział zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej (IAS) Piotr Jurczuk.

Zaznaczył, że chodzi o zmiany korzystne dla podatników, „precyzujące niektóre przepisy, stabilizujące system”, które będą dotyczyły rozliczeń za cały 2022 r.

„Podstawowa informacja i zmiana to jest obniżenie stawki (podatku) z 17 proc. do 12 proc., jeżeli chodzi o rozliczenie na zasadach ogólnych, według skali. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i osób, które uzyskują przychody z tytułu pracy, innych tytułów. Jednocześnie z tym likwidowana jest ulga dla klasy średniej, natomiast też został zapewniony taki wentyl bezpieczeństwa polegający a na tym, że jeżeli w rozliczeniu rocznym okaże się, że dla niektórych podatników korzystniejsze byłoby jednak rozliczenie się właśnie z tą ulgą dla klasy średniej to jest to możliwe” – mówił Jurczuk.

Wicedyrektor IAS w Białymstoku poinformował także, że w związku ze zmianą przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2022 r. wybrali rozliczanie się z fiskusem w formie ryczałtu lub karty podatkowej będą też mogli swoją decyzję zweryfikować.

„I ewentualnie uwzględniając to obniżenie podstawowej stawki zmienić to rozliczenie znowu ze skutkiem tak naprawdę na cały rok” – mówił Jurczuk.

„Ja patrzę na te podatki, zasadniczo na te zmiany jako właśnie ten pakiet korzyści” – dodał wicedyrektor IAS.

Piotr Jurczuk poinformował, że na zaplanowanych na 27 czerwca szkoleniach w Białymstoku będzie można uzyskiwać odpowiedzi na pytania. Przypomniał, że działa także infolinia KAS, gdzie również są udzielane informacje nt. pakietu niskich podatków.

Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych); 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych); +48 22 330 03 30 (z zagranicy).

Bezpłatne spotkania informacyjne 27 czerwca (poniedziałek) w Białymstoku, w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Eksperci z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku oraz ZUS będą odpowiadać na pytania w dwóch turach: 10:00 oraz o 14:00.

KAS zachęca klientów, który chcą zasięgnąć informacji osobiście w US, do rezerwacji wizyty za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy