Farma fotowoltaiczna na Polanie Białowieskiej?Jest protest

Farma fotowoltaiczna na Polanie Białowieskiej?Jest protest

Jak donoszą mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe, informację o inwestycji zamieszczono na stronach gminy Białowieża  tuż przed zakończeniem dnia roboczego w piątek, pozostawiając jeden dzień na zapoznanie się z obszerną dokumentacją inwestycji i zgłoszenie uwag. 

Polana Białowieska, na której ma stanąć farma, to miejsce gdzie łatwo spotkać wilki, pasące się żubry, jelenie, a także szereg mniejszych zwierząt. Rosną na niej rzadkie i chronione gatunki roślin (na przykład cenne orchidee).

 

Odnawialne źródła energii i ich rozwój w Polsce są niezbędne, jednak ich realizacja nie może przypominać wylewania dziecka z kąpielą. Obszary chronione nie są właściwym miejscem do lokowania tego typu inwestycji, mamy więcej przykładów nieprzemyślanych inwestycji. Teraz pojawił się problem farmy fotowoltaicznej tuż przy granicy jedynego w naszym kraju przyrodniczego obiektu Światowego Dziedzictwa Ludzkości, na obszarze Natura 2000. Bez wątpienia mamy więc do czynienia z negatywnym wpływem na siedlisko gatunków związanych z ekosystemami nieleśnymi.” – zauważa Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska. 

“Inwestycja jest sprzeczna z zapisami Planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, w którym nałożono obowiązek utrzymania dotychczasowego sposobu użytkowania rolniczego Polany Białowieskiej z uwagi na konieczność zachowania żerowisk orlika krzykliwego. Na terenie przedmiotowej działki ewidencyjnej 73/1 nałożono obowiązek prowadzenia działań ochrony czynnej tego gatunku – przywrócenia ekstensywnej działalności łąkarskiej z koszeniem trawy lub wypasem. To m.in. dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmawia uzgodnienia warunków realizacji tego przedsięwzięcia. Liczymy, że Wójt gminy Białowieża postąpi zgodnie z przepisami prawa i odmówi wydania decyzji środowiskowej – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Półtorahektarowa farma fotowoltaiczna ma zostać wybudowana na stanowiskach żerowych orlika krzykliwego, gatunku ptaka znajdującego się pod ścisłą ochroną. Orlik krzykliwy to bliski krewny orła przedniego, czyli ptaka stanowiącego symbol Polski.- czytamy w liście interwencyjnym posłanki partii Polska 2050, Hanna Gill-Piątek, która niedawno odwiedziła obszar Puszczy Białowieskiej na zaproszenie mieszkańców.

“Po alarmujących wieściach, jakie docierały do mnie w sprawie tej inwestycji, postanowiłam poprosić wójta o wyjaśnienia, by sprawdzić prawidłowość procesu wydawania decyzji. Polska 2050 skupia ludzi rozumiejących, jakim skarbem są obszary Puszczy Białowieskiej. To nasze dobro narodowe, które zasługuje na zarządzanie światowej klasy, tak jak cenna na skalę świata jest Puszcza”. 

“Niedawno mieliśmy do czynienia z zamkiem w Stobnicy, gdzie lokalne władze poddały się wpływom inwestora. Farma fotowoltaiczna na Polanie Białowieskiej to znacznie mniejsza inwestycja, ale pytanie o funkcjonowanie lokalnej władzy tu także powstaje. Dlaczego inwestycja, co do której można było się spodziewać wątpliwości, ani razu nie trafiła pod obrady Rady Gminy? Wątpliwości natury przyrodniczej to kolejna kwestia. A trzecia to niszczenie wyjątkowego w skali Polski krajobrazu. Oczywiście fotowoltaika to słuszna droga, ale to nie oznacza, że można stawiać takie instalacje wszędzie, bo mogą wizualnie zepsuć unikatowe widoki. Aluminiowe konstrukcje, transformatory i ogrodzenia zdecydowanie nie pasują do dzikich łąk, na których pasą się żubry. Kiedy w końcu część mieszkańców gminy zrozumie, że w Białowieży nie wszystko wolno, ale i nie wszystko ma sens także dla naszego wspólnego, regionalnego dobra.” –  podsumowuje Joanna Łapińska w imieniu stowarzyszenia “Lokalsi dla Puszczy”.

Inwestorem jest pracownik gminy. Zgodę na inwestycje ma wydać wójt Białowieży. Do niego skierowano protesty. Poniżej list posłanki zrzeszonej w Ruchu Polska 2050.

Treść protestu

Sz.P. Albert Litwinowicz

Wójt Gminy Białowieża
Sportowa 1
17-230 Białowieża

 

Szanowny Panie Wójcie!

Działając w interesie publicznym i  trybie interwencji poselskiej na mocy art. 19 i 20 ustawy z dn. 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora proszę o udzielenie mi wyjaśnień dotyczących toczącego się postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy fotowoltaicznej PV Żubrowa o mocy 1 MW na działce ewidencyjnej 73/1 obręb Białowieża:

  1. Ile jest stron w prowadzonym postępowaniu? W jaki sposób strony były zawiadamiane o czynnościach organu? Proszę o przedstawienie stosownych dokumentów.
  2. Z jakiego powodu strony otrzymały bardzo krótki, bo tylko 3-dniowy termin na wypowiedzenie się co do całości zgromadzonego materiału? Dlaczego obwieszczenie o zgromadzeniu przez organ materiału dowodowego, niezbędnego do wydania decyzji zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej w piątek, 16 grudnia 2020 o godzinie 15:12 (taki zapis widnieje w rejestrze zmian)? Czy miało to na celu uniemożliwienie stronom zapoznanie się ze zgromadzonym materiałem?
  3. Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że inwestorem w toczącym się postępowaniu jest pan Andrzej Kaczanowski, który, jak wynika z zapisów umieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Białowieża, pracuje w urzędzie na samodzielnym stanowisku Inspektora do spraw budownictwa, inwestycji i zamówień publicznych. Czy w związku z powyższym – pan Kaczanowski, stosownie do art. 24 kodeksu postępowania administracyjnego wyłączył się z prowadzonego postępowania? Na jakim etapie nastąpiło to wyłączenie? Proszę o przedstawienie stosownych dokumentów. Proszę ponadto o przesłanie mi skanów wszystkich posiadanych przez organ dokumentów zgromadzonych w prowadzonym postępowaniu.
  4. Czy z uwagi na fakt, że pan Kaczanowski pracuje na samodzielnym stanowisku i, jak wynika ze struktury organizacyjnej Urzędu Gminy Białowieża, ściśle i bezpośrednio współpracuje z Panem Wójtem, rozważał Pan wyłączenie się w oparciu o art. 25 kodeksu postępowania administracyjnego z postępowania, które przecież dotyczy interesów majątkowych podległego Panu bezpośrednio pracownika?

Uprzejmie proszę o przesłanie odpowiedzi w ustawowym terminie na adres e-mail hanna.gill-piatek@sejm.pl.

Z wyrazami szacunku

Hanna Gill-Piątek

Posłanka na Sejm RP

 

 

Red. OKO

Fot. Zbynek, Unsplash

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
białowieski

Decyzją sądu II instancji (SKO – 408.20/G-3/2/2023) utrzymano pozytywną decyzję środowiskową wójta Gminy Białowieża. Odrzucono odwołanie organizacji; „Lokalsi dla Puszczy”, „Fundacji Siła Lasu” oraz stowarzyszenia „Pracowni na rzecz Wszystkich Istot” jako niezasadne. Poddano w wątpliwość wartość opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku bowiem – jak twierdzi SKO – że pozostaje ona w sprzeczności z zebranymi dowodami, które nie zostały wyjaśnione przez RDOŚ. Omawiany raport PTOPP w opinii sądu jest wiarygodny i stanowi spójny i logiczny dowód w sprawie w odróżnieniu od opinii RDOŚ zarzucającej niewiarygodność raportu. Ukierunkowane, kilkuletnie badania w obszarze inwestycji, mają pierwszeństwo nad incydentalnymi obserwacjami poza tym… Czytaj więcej »

Partnerzy