Po zamknięciu granicy przedsiębiorcy z Bobrownik i Kuźnicy domagają się pomocy od rządu

Przedsiębiorcy z Kuźnicy i Bobrownik chcą uruchomienia jak najszybciej przez rząd rekompensat w związku z zamknięciem drogowych przejść granicznych na granicy z Białorusią. Apelowali o to w środę (22.03) w Białymstoku.

„Bez wsparcia i rekompensat za poniesione starty zbankrutujemy” – mówią przedsiębiorcy.

ZOBACZ RELACJĘ 🛑 Konferencja prasowa posła Roberta Tyszkiewicza oraz przedsiębiorców z zamkniętych przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach

W związku z kryzysem migracyjnym, przejście w Kuźnicy jest nieczynne od 9 listopada 2021 r., a przejście w Bobrownikach zamknięto 10 lutego 2023 r.

Kilkadziesiąt osób zebrało się w środę (22.03) w centrum Białegostoku, by domagać się wsparcia po zamknięciu granicy. Alarmują, że ich sklepy, agencje celne, hurtownie oraz restauracje praktycznie przestały działać.

Do czasu zamknięcia przejścia granicznego w Bobrownikach 99 proc. klientów to byli kierowcy TIR-ów i Białorusini – mówi Alina Citko, współwłaścicielka sklepu spożywczego w Bobrownikach. – Dziś sklep stoi pusty, a zakupiony towar zaczyna się psuć przynosząc kilkudziesięciotysięczne starty – żali się Alina Citko.

Kobieta dodaje, że od czasu zamknięcia przejścia, sklep zatrudniał kilkanaście osób. Dziś zostało jedynie dwóch pracowników, dla których też brakuje pieniędzy na wypłaty.

Mamy wrażenie, że rząd zapomniał o nas. Otrzymujemy jedynie ogólne odpowiedzi na nasze pytania o ewentualne rekompensaty. Nie wiemy co będzie dalej – mówi.

Ewelina Brygatowicz-Szumowska prowadzi w strefie przygranicznej agencję celną Terminus. Jak mówi najpierw zamknięto przejście w Kuźnicy, a 1,5 roku później w Bobrownikach.

My żądamy, aby objęto nas programem wsparcia. Jeżeli go nie otrzymamy, nie przetrwamy. Zamknięte przejścia oznaczają, że prawie nie mamy pracy – mówi Ewelina Brygatowicz-Szumowska.

Uważa, że rządzący powinni przed podjęciem tak radykalnych decyzji, przygotować program wsparcia dla ewentualnych poszkodowanych.

Zamknięcie wszystkich przejść granicznych w Podlaskiem odbija się nie tylko na przygranicznych przedsiębiorstwach, ale także i na firmach z Białegostoku.

Sklepy z Bobrownik i Kuźnicy, które do tej pory zaopatrywałem w towar przestały go odbierać, bo nie mają go komu sprzedawać i nie mają pieniędzy, by za niego zapłacić. To gigantyczny problem – mówi Piotr Dąbrowski z białostockiej hurtowni spożywczej. – W naszych działaniach jest zero polityki. Popieram działania rządu wobec uwolnienia Andrzeja Poczobuta, ale nie mogą za to płacić tylko lokalni przedsiębiorcy – dodaje hurtownik.

Przedsiębiorcy żądają zwrotu podatków, które płacili przez ostatnie 20 lat

Zwracamy się do premiera i ministra MSWiA. Nie będziemy żebrać od Was pieniędzy za straty, które ponieśliśmy. Żądamy zwrotu podatków, które płaciliśmy przez ostatnie 20 lat. Zwróćcie nam je, a poradzimy sobie sami, bez pomocy Państwa. Nasze rodzinne firmy budowaliśmy przez ostatnie kilkanaście lat, a rząd jedną decyzją doprowadził je do ruiny. W nadchodzących wyborach nie będziemy patrzeć na piękne plakaty, ale poprzemy tych, którzy coś robią i nas słuchają i są zainteresowani zwykłymi obywatelami – mówiła podczas konferencji Agnieszka Lasota, współwłaścicielka sklepu spożywczego w Bobrownikach.

Przedsiębiorcy wystąpili na konferencji prasowej z posłem KO Robertem Tyszkiewiczem. Polityk powiedział, że potrzebne jest systemowe wsparcie dla mieszkańców regionu w obliczu trwającego kryzysu granicznego.

Przedsiębiorcy mówili też, że wysyłali także pisma do premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, ale w otrzymanych odpowiedziach nie ma konkretów w sprawie pomocy.

Na razie nie ma jeszcze nawet zarysu możliwego wsparcia dla poszkodowanych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy podkreślają, że rozumieją, że władza ma prawo podejmować działania, które są ważne dla bezpieczeństwa państwa, ale firmy nie mogą ponosić kosztów tych działań.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy