,,Pod biało-czerwoną” w Zawadach

Pod biało-czerwoną” w Zawadach

 

W piątek przy Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zawadach odbyło się inauguracyjne uroczyste podniesienie flagi na maszt w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu wziął udział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, samorządowcy z Gminy Zawady i powiatu białostockiego na czele z wójtem Krzysztofem Wądołowskim oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy – w tym w szczególności najmłodsi mieszkańcy Gminy Zawady.

 

– Kiedy jeździłem po krajach zachodnich, to zazdrościłem jednej rzeczy – wszędzie te flagi narodowe są. Powiewają dumnie przy szkołach czy urzędach i nikt się tego nie wstydzi. Teraz to nadrabiamy jako Rząd RP. Staramy się robić wszystko, żeby biało-czerwona flaga była jak najmocniej obecna w Polsce – powiedział Adam Andruszkiewicz, Poseł na Sejm RP z województwa podlaskiego.

 

– Bardzo dziękujemy Panu Ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi, że w 2020 roku powstał taki pomysł projektu „Pod biało-czerwoną”. Wtedy jeszcze nie było wojny na terenie naszego sąsiada, ale teraz pod naszą kochaną biało-czerwoną flagą znaleźli również schronienie przed okrutną wojną nasi sąsiedzi z Ukrainy.- podkreślił Krzysztof Wądołowski, wójt gminy Zawady.

 

– To ważne miejsce w dla naszej społeczności szkolnej, bo będziemy przy tym maszcie spotykać się podczas różnych uroczystości zarówno szkolnych jak i patriotycznych – wskazuje dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zawadach Iwona Słomczewska.

 

Po uroczystym podniesieniu flagi na maszt, którego powstanie było możliwe dzięki sfinansowaniu jego budowy z budżetu państwa, odbył się koncert utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Zawadach.

Biało-czerwona flaga to jest wielka sprawa

– Proszę, abyście pamiętali o tym, że biało-czerwona flaga to jest wielka sprawa. Chodzi zarówno o patriotyzm, ale też o to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Pamiętajmy, że dzięki biało-czerwonej fladze jesteśmy wolnymi ludźmi. Cieszmy się z tego, że jest biało-czerwona i dzięki temu jesteśmy wolni – zwrócił się do mieszkańców Zawad minister Adam Andruszkiewicz.

 

„Pod biało-czerwoną” to projekt, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Nie tylko honoruje Poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęca do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami.

Dzięki oddawanym przez mieszkańców głosom online, maszty z biało-czerwoną flagą powstają w ponad 1300 gminach w całej Polsce.Do tej pory z projektu „Pod biało-czerwoną” skorzystało prawie 80 podlaskich gmin.  W powiecie białostockim maszty z biało-czerwoną flagą stanęły już aż w 10 gminach.

W gminie Zawady wymagana liczba głosów oddanych przez mieszkańców została dzięki ich zaangażowaniu osiągnięta w wyznaczonym terminie.

 

Celem projektu pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.

 

Więcej na stronie projektu: www.gov.pl/bialoczerwona

Red. OKO

Fot. Sekretariat Sekretarza Stanu Adama Andruszkiewicza

Sekretariat Sekretarza Stanu Adama Andruszkiewicza

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy