Pomoc dla uczniów, osób niepełnosprawnych oraz młodych pracowników

Od czerwca 2018 roku rodziny z dziećmi otrzymują raz w roku, bez względu na dochody, świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole. Od tego roku nie tylko uczniowie podstawówek i szkół średnich będą mieć prawo do wypłaty pieniędzy z programu „Dobry Start”. 1 sierpnia zmieniają się przepisy i dotyczyć one będą też uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Poinformowali o tym na konferencji prasowej (11.07) podlascy posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

 

W tym roku była modyfikacja tego programu, która tak naprawdę zakłada wsparcie dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wcześniej tego nie było. Teraz ten program został znowelizowany i trafia do szerszej grupy odbiorców. I z tego programu mogą korzystać osoby do 20 roku życia i osoby niepełnosprawne uczące się do 24 roku życia” – wyjaśnił radny PiS Henryk Dębowski.

 

Od lipca wnioski o „300 plus” można składać drogą elektroniczną, natomiast od 1 sierpnia w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Będą one przyjmowane do końca listopada bieżącego roku.

 

Podlascy politycy PiS poinformowali również o innym świadczeniu, które dotyczy osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania.

 

Program „Świadczenie uzupełniające” jest jeszcze w fazie procedowania, ale jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy, wówczas osoby niepełnosprawne, będą mogły otrzymywać dodatkowe 500 zł, jeśli obecne dochody nie przekraczają najniższej kwoty renty, czyli 1110 złotych brutto.

O tzw. świadczenie uzupełniające w kwocie 500 złotych będą mogły ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat, u których orzeczono niezdolność do samodzielnej egzystencji. Jeżeli dotychczasowe otrzymywane przez nich świadczenie nie jest wyższe niż najniższa renta” – wyjaśnił poseł Henryk Wnorowski.

 

Powyższy projekt jest częścią pakietu „Dostępność plus”, który dotyczy likwidacji barier, pomocy w opiece i możliwości pozyskania dodatkowych środków na leki. Przewidywane jest, że z tego programu może skorzystać około 500 tysięcy osób.

 

Pomoc państwa polskiego trafi także do młodych pracowników, wchodzących dopiero na rynek pracy

 

Od 01 sierpnia ruszy program „PIT 0 dla młodych”, na mocy którego osoby, jakie podjęły pracę, ale nie ukończyły 26 roku życia, będą zwolnione z podatków.

Zwolnienie z podatku jest przede wszystkim adresowane do młodych ludzi, którzy mają umowę o pracę lub też umowę zlecenie. Objęte są tym programem dochody u młodego podatnika do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, czyli do granicy pierwszego progu podatkowego” – poinformował poseł Kazimierz Gwiazdowski.

 

Zaznaczył również, że w tym programie chodzi przede wszystkim o to, aby jak najwięcej młodych osób podejmowało zatrudnienie, i aby otrzymywało wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Jak jest przewidywane – z programu skorzysta około 2 milionów młodych pracowników.

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy