Od czerwca 2018 roku rodziny z dziećmi otrzymują raz w roku, bez względu na dochody, świadczenie w wysokości 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole. Od tego roku nie tylko uczniowie podstawówek i szkół średnich będą mieć prawo do wypłaty pieniędzy z programu „Dobry Start”. 1 sierpnia zmieniają się przepisy i dotyczyć one będą też uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Poinformowali o tym na konferencji prasowej (11.07) podlascy posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
„W tym roku była modyfikacja tego programu, która tak naprawdę zakłada wsparcie dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wcześniej tego nie było. Teraz ten program został znowelizowany i trafia do szerszej grupy odbiorców. I z tego programu mogą korzystać osoby do 20 roku życia i osoby niepełnosprawne uczące się do 24 roku życia” – wyjaśnił radny PiS Henryk Dębowski.
Od lipca wnioski o „300 plus” można składać drogą elektroniczną, natomiast od 1 sierpnia w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Będą one przyjmowane do końca listopada bieżącego roku.
Podlascy politycy PiS poinformowali również o innym świadczeniu, które dotyczy osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania.
Program „Świadczenie uzupełniające” jest jeszcze w fazie procedowania, ale jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy, wówczas osoby niepełnosprawne, będą mogły otrzymywać dodatkowe 500 zł, jeśli obecne dochody nie przekraczają najniższej kwoty renty, czyli 1110 złotych brutto.
„O tzw. świadczenie uzupełniające w kwocie 500 złotych będą mogły ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat, u których orzeczono niezdolność do samodzielnej egzystencji. Jeżeli dotychczasowe otrzymywane przez nich świadczenie nie jest wyższe niż najniższa renta” – wyjaśnił poseł Henryk Wnorowski.
Powyższy projekt jest częścią pakietu „Dostępność plus”, który dotyczy likwidacji barier, pomocy w opiece i możliwości pozyskania dodatkowych środków na leki. Przewidywane jest, że z tego programu może skorzystać około 500 tysięcy osób.
Pomoc państwa polskiego trafi także do młodych pracowników, wchodzących dopiero na rynek pracy
Od 01 sierpnia ruszy program „PIT 0 dla młodych”, na mocy którego osoby, jakie podjęły pracę, ale nie ukończyły 26 roku życia, będą zwolnione z podatków.
„Zwolnienie z podatku jest przede wszystkim adresowane do młodych ludzi, którzy mają umowę o pracę lub też umowę zlecenie. Objęte są tym programem dochody u młodego podatnika do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, czyli do granicy pierwszego progu podatkowego” – poinformował poseł Kazimierz Gwiazdowski.
Zaznaczył również, że w tym programie chodzi przede wszystkim o to, aby jak najwięcej młodych osób podejmowało zatrudnienie, i aby otrzymywało wyższe wynagrodzenie za swoją pracę. Jak jest przewidywane – z programu skorzysta około 2 milionów młodych pracowników.
Red. Monika Lenczewska
Fot. Podlaskie24.pl