Prezes PSL: zakończmy tę bratobójczą wojnę; tylko Trzecia Droga może pojednać Polaków

Dwie największe polskie partie polityczne chcą silniejszej polaryzacji i zaostrzenia języka debaty publicznej. Pojednać Polaków i zakończyć tę bratobójczą wojnę może tylko Trzecia Droga – mówił w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz w sobotę podczas konferencji prasowej w Nowym Dworze Mazowieckim mówił o trwającym od wielu lat podziale i „bratobójczej wojnie”, do której doprowadziły i którą w jego ocenie żywią się „dwie największe partie” polityczne w Polsce.

„One chcą większej polaryzacji, chcą zaostrzenia języka” – ocenił.

Prezes PSL podkreślił, że pojednać Polaków i zakończyć tę wojnę może tylko Trzecia Droga. Jednak, aby do tego doszło, musi stać się ona trzecią siłą w nadchodzących wyborach parlamentarnych – zaznaczył.

„Idziemy w tych wyborach po to, żeby odsunąć od władzy tych, którzy źle rządzą. Głos oddany na Trzecią Drogę jest jedyną tego gwarancją. Tak naprawdę to trzecie miejsce zdecyduje, czy Polska będzie demokratyczna, czy będzie koalicja PiS-u z Konfederacją” – powiedział.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że proponowane przez PiS pytania w referendum „dotyczą rozliczonej przeszłości, a Polacy chcą rozmawiać o przyszłości”. Zaproponował nowe pytania

Pierwsze to: „czy jesteś za zatrzymaniem niekontrolowanego napływu zboża i żywności z Ukrainy?”. Drugie: „czy jesteś za zwolnieniem emerytur ze składek i podatków?”. Trzecie: „czy jesteś za wprowadzeniem dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców?” Czwarte: „Czy jesteś za pełnym finansowaniem in-vitro z budżetu państwa?”.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października

Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Wraz z wyborami przeprowadzone zostanie referendum, w którym obywatele będą mogli odpowiedzieć na cztery pytania.

Pierwsze z nich brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”. (PAP)

Red. M.L.

Fot. PAP/Piotr Polak

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy