Żaryn: prowadzona od roku operacja na granicy z Białorusią typowa dla agresji hybrydowej

Żaryn: prowadzona od roku operacja na granicy z Białorusią typowa dla agresji hybrydowej

Operacja destabilizująca granicę Polski z Białorusią jest prowadzona metodami typowymi dla agresji hybrydowej – ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Służby od początku oceniały, że to zagrożenie dla państwa – dodał.

Żaryn we wtorkowym komunikacie na stronach internetowych rządu przypomniał, że prowadzona przez Białoruś i Rosję operacja wykorzystująca szlak nielegalnej migracji do destabilizowania krajów wschodniej flanki NATO trwa już ponad rok.

 

„Ostatnie raporty Straży Granicznej oraz dane wywiadowcze dowodzą, że na Białoruś wciąż przyjeżdżają kolejni cudzoziemcy, którzy są wykorzystywani do rozszczelnienia granicy Polski” – zaznaczył.

 

Rzecznik podkreślił, że za działaniami wymierzonymi w polską granicę stoją białoruskie służby, które działają na rzecz Kremla. „To struktury bezpieczeństwa Białorusi i Rosji są zainteresowane kontynuowaniem działań przeciwko krajom Zachodu” – wskazał.

 

Według niego aktywność rosyjsko-białoruska przeciwko Polsce wpisuje się w wojnę hybrydową, którą Rosja prowadzi przeciwko krajom NATO – szczególnie wschodniej flance Sojuszu.

 

Wyliczył, że od roku służby identyfikują różne metody i sposoby działania, które wpisują się w tzw. działania aktywne wojny hybrydowej: rozszczelnianie granicy, działania na rzecz destabilizacji wewnętrznej naszego kraju, testowanie polskich procedur w ramach NATO i UE oraz wojna informacyjna

 

„Operacja hybrydowa wykorzystująca szlak nielegalnej migracji była okazją do prowadzenia działań agresywnych wobec Polski i innych państw. Metody stosowane w czasie operacji przeciwko Polsce korespondują z metodami wojny hybrydowej. Od samego początku tej operacji polskie służby specjalne wskazywały, że działania widoczne na naszej granicy z Białorusią trzeba oceniać jako zagrożenie dla państwa” – podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. (PAP)

 

 

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy