ZUS i KAS wspierają Polski Ład

Polski Ład dla emerytów, rencistów, rodzin i przedsiębiorców

– Polski Ład to bardzo ważny program, który odnosi się do wszystkich sfer naszego życia społeczno-gospodarczego. 18 milionów podatników skorzysta na Polskim Ładzie. Pozytywne zmiany odczują przedsiębiorcy, rodziny, emeryci i renciści. Polski Ład to historyczna reforma poprzedzona m.in. obniżeniem kwoty wolnej od podatku, podwyższeniem drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł – mówił podczas briefingu prasowego (17.01) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

ZOBACZ RELACJĘ: 🛑 Polski Ład – briefing prasowy w PUW

Przełomowa reforma = wiele wyzwań

 

– Przepisy podatkowe w zasadzie od lat 90., kiedy były wprowadzane, były nowelizowane, ewentualnie wprowadzono nowe podatki. Polski Ład to zmiany bardzo szerokie – korzystne dla podatników, ale wymagające wdrożeń w poszczególnych zakładach pracy, instytucjach – mówił wojewoda.

– Tak znacząca reforma wiąże się z wyzwaniami i koniecznością rozwiązywania problemów na bieżąco. Aby ułatwić Polakom zrozumienie nowych przepisów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowa Administracja Skarbowa będą rozwiewały wątpliwości – mówił Bohdan Paszkowski.

Polski Ład korzystny dla 90% Polaków

Każdy średnio i mniej zarabiający, każda osoba, która jest zatrudniona na umowie o pracę i zarabia do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie, również emeryci i renciści otrzymujący świadczenia – na reformie nie stracą. Dla tych osób jest ona korzystna lub neutralna. Ok. 90% Polaków zarabia poniżej tej kwoty. Ci, którzy zarabiają do 4920 zł – zyskają. Reforma jest zatem korzystna lub neutralna dla 90% Polaków, w tym seniorów.

W portfelach Polaków rocznie zostanie ok. 17 mld zł. Niższe podatki zapłaci 18 mln osób. Prawie 9 mln przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów. Podatek o stawce 32% zapłaci o połowę mniej osób niż dotychczas – ich liczba zmniejszy się z ok. 1,24 mln do 620 tys.

Ci emeryci i renciści, którzy w styczniu otrzymali niższe świadczenia, w lutym otrzymają wyrównanie.

Najważniejsze rozwiązania:

Historyczny wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł.
Wyższy próg podatkowy – podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł.
Kolejna obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
Emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.
Fair play w zakresie składki zdrowotnej.
Podatkowy restart gospodarki – pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców.

Wsparcie dla przedsiębiorców i pracodawców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowa Administracja Skarbowa już od października 2021 roku prowadzą szerokie działania informacyjno-edukacyjne. Zorganizowano szereg webinariów i szkoleń, w których uczestniczyło tysiące pracodawców i przedsiębiorców.

– Od 11 stycznia odbywają się dyżury podatkowe w urzędach skarbowych w godz. 8 -19. „Nadgodziny” pracy urzędów są przeznaczone specjalnie na Polski Ład – czekają specjaliści, którzy znają się na tych nowych zagadnieniach. Uczestniczymy również w inicjatywach Ministerstwa Finansów, które przygotowuje webinaria i live chaty – w ubiegłym tygodniu skierowane były do księgowych – przez cały dzień można było zadawać pytania dotyczące Polskiego Ładu, a specjaliści odpowiadali na bieżąco – mówił Piotr Jurczuk, zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Konsultanci Krajowej Administracji Skarbowej czekają pod numerami telefonów: 801 055 055 (dla telefonów stacjonarnych)  22 330 03 30 (dla telefonów komórkowych), po połączeniu się wybierz numer 8. Pracownicy KAS uczestniczą także w Multikanałowym Centrum Informacji „Polski Ład”, dostępnym pod numerem 22 765 64 64po połączeniu się wybierz numer 1.

– Od 21 października 2021 roku podczas dużych spotkań z partnerami takimi jak Business Centre Club, Pracodawcy RP, Lewiatan przeszkoliliśmy ok. 2 tysięcy osób. To jest realna współpraca. Przeprowadziliśmy 185 lokalnych webinariów. Mamy również propozycje dla klientów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę bez wychodzenia z domu – to podstrona zus.pl o zmianach na podstawie Polskiego Ładu lub nasze media społecznościowe – mówiła Beata Pawlińska-Wiak – dyrektor II Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Na stronie wiecejwportfelach.gov.pl i podatki.gov.pl  znajdują się informacje na temat podatkowej reformy. Są tam przykłady korzyści, jakie niesie za sobą Polski Ład. Na portalach znajdują się też przewodniki dotyczące konkretnych zagadnień i rozwiązań. Dodatkowo na portalach znajdują też bazy Q&A na bieżąco aktualizowane.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Podczas briefingu w Białymstoku wojewoda podlaski przypomniał o korzystnych rozwiązaniach dla rodzin, które są elementami Polskiego Ładu. Jednym z nich jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

– Cieszymy się, że już około 10,5 tysiąca osób w naszym województwie złożyło wnioski i będzie mogło korzystać z nowej formy wsparcia, która polega na tym, że na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia, a nie zakończyło 35. wypłacana jest kwota 12 tys. zł – wyjaśniał wojewoda Bohdan Paszkowski.

Niezależnie od dochodów świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata, lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców.

Jak złożyć wniosek? ZOBACZ TUTAJ

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

PUW w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy