GDKiA podpisała umowę na obwodnicę Sztabina

GDKiA podpisała umowę na obwodnicę Sztabina

GDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Sztabina w ciągu  drogi krajowej nr 8 Białystok – Augustów. Jest to druga umowa na realizację podpisana w województwie podlaskim w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Poza Sztabinem obejmuje on jeszcze obwodnice Suchowoli, Białobrzeg, Augustowa i Zambrowa.

Obwodnica Sztabina realizowana będzie w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca (firma Budimex)

  ma zaprojektować, uzyskać wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, a następnie wybudować ponad 4-kilometrową drogę. Prace powinny zakończyć się w drugim kwartale 2025 roku. Wartość kontraktu to 139,83 mln zł.

 

– Dwadzieścia jeden zadań, ponad 265 km i nieco ponad 7,5 mld złotych! To statystyki opisujące umowy na realizację nowych dróg, które podpisaliśmy od początku tego roku. Są wśród nich inwestycje w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic oraz autostrady i drogi ekspresowe. – powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Odetchną mieszkańcy Sztabina

Obwodnica będzie częścią drogi krajowej nr 8 i ominie Sztabin od strony wschodniej. Tym samym wyprowadzi ruch tranzytowy poza centrum tej miejscowości, co zdecydowanie poprawi komfort życia mieszkańców.

Obwodnica Sztabina rozpocznie się kilometr na południe od miasta, rondem zlokalizowanym przed rzeką Biebrza. Zakończenie obwodnicy zlokalizowane będzie ok. dwa kilometry na północ od Sztabina, włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości zjazdu do miejscowości Ewy.


 

Estakadą nad doliną Biebrzy 

Obwodnica o długości 4,2 km będzie drogą jednojezdniową z pasami ruchu o szerokości 3,5 metra, dostosowaną do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.  Rodzaj nawierzchni obwodnicy – bitumiczna (asfalt) lub beton cementowy – wybierze wykonawca na etapie projektu budowlanego.

 

W ramach obwodnicy Sztabina powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa typu rondo oraz ponad 720-metrowa estakada nad doliną Biebrzy. W celu ochrony środowiska na obwodnicy przewidziano przejścia dla zwierząt oraz specjalne wygrodzenia, które kierować będą do nich zwierzęta. Powstanie również odcinkowa kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne, a także ekrany przeciwolśnieniowe. W ramach zadania zbudowany zostanie również wiadukt i przejście pieszo-rowerowe.

 

Płynniej i bezpieczniej

Budowa obwodnicy Sztabina poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w korytarzu istniejącej drogi krajowej nr 8 poprzez odseparowanie ruchu lokalnego (w tym pojazdów rolniczych) od ruchu tranzytowego. Ma również kluczowe znaczenie dla poprawy przepustowości i płynności ruchu tranzytowego.

Kalendarium

* 23.12.2020 – ogłoszenie przetargu

* 11.02.2021 – otwarcie ofert

* 15.04.2021 – wybór najkorzystniejszej oferty

* 11.05.2021 – wynik kontroli przedniej Prezesa UZP – „Bez naruszeń”

* 28.05.2021 –  data podpisania umowy

* II kwartał 2023 – planowane uzyskanie decyzji ZRID

* 2023 – 2025 – lata realizacji.

 

Red. OKO

Fot. GDKiA

GDKiA

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy