Gmina Choroszcz ma nowy most i nową drogę

Nowy most i nowa droga w Choroszczy

Nie tylko remont drogi, ale stworzenie nowego połączenia komunikacyjnego oraz budowa mostu. Tak w skrócie można podsumować nową realizację drogową, która powstała w Gminie Choroszcz. Uroczystość zakończenia inwestycji oraz symboliczne oddanie do użytku nowej drogi gminnej, Choroszcz świętowała 16 września 2021 roku.

„Drogowe święto” przebiegało w strugach już jesiennego deszczu, niemniej jednak w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu: burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, przewodnicząca Rady Miejskiej w Choroszczy Marlena Beata Jeżerys wraz z radymi miejskimi: Grzegorzem Popko – radnym tutejszego okręgu nr 6, Anną Aponowicz, Piotrem Dojlidą, radnym powiatowym Rafałem Ładą. Przedstawicielami wykonawców byli: Jacek Siemieniuk prezes Zarządu Firmy Budrex, Sławomir Moczydłowski –  dyrektor Infrastruktury Drogowej i Zastępca Dyrektora Oddziału Infrastruktury Firmy Unibep, a także Arkadiusz Radziszewski – z UM Choroszcz. Poświęcenia drogi dokonał ks. kanonik Leszek Mieczysław Struk, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

Nowym szlakiem komunikacyjnym w Choroszczy jest „przebicie” ul. J. Piłsudskiego do ul. Białostockiej poprzez budowę mostu na rzece Horodniance.

Inwestycja powstała jako zadanie: „Rozbudowa drogi gminnej nr 106283B – ul. Piłsudskiego wraz z budową mostu na rzece Horodnianka w Choroszczy”.

W efekcie, w Choroszczy powstała zupełnie nowa przeprawa przez rzekę Horodniankę – potrzebna, bowiem most jest alternatywą dla innych tego typu budowli na wypadek, gdyby z jakichś przyczyn pozostałe zostały wyłączone z ruchu. Wraz z mostem umocnienie zyskały pobliskie skarpy, utrzymujące przebiegające w pobliżu drogi, a miejscowo – również dno rzeki. W związku z budową mostu, została „dokończona” doprowadzająca do niego ul. J. Piłsudskiego, piesi zyskali chodniki, a miłośnicy jednośladów – ścieżki rowerowe. Droga została uzbrojona w sieć kanalizacji deszczowej, wodociągowej, zyskała oświetlenie oraz monitoring.

Nowa inwestycja drogowa w Choroszczy pochłonęła ponad 2 mln zł.

Gmina na inwestycję zyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – w wysokości ponad 1 mln zł, wkład własny JST wyniósł blisko 1,1 mln zł, w tym wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych – niemal 800 tys. zł.

– Rok 2020 – ze względu na pandemię, nie należał do najłatwiejszych – mówi Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Mimo to, udało nam się zaplanować, zacząć oraz zakończyć realizację kolejnych inwestycji drogowych, tak jak ta w Choroszczy: łącząca ul. J. Piłsudskiego z ul. Białostocką poprzez most na rzece Horodniance – dodaje. Cieszę się, że oddajemy naszym mieszkańcom nowe i komfortowe połączenia komunikacyjne. Życzę, by jak najlepiej im służyły – konkluduje włodarz Gminy Choroszcz.

Nowa droga w Choroszczy jest wyjątkowo malownicza

– Widzimy, że chętnie jest użytkowana przez kierowców, jak i pieszych, ale zwłaszcza przez rowerzystów. Bardzo nas to cieszy. Życzmy komfortowego i bezpiecznego korzystania z nowego szlaku drogowego w Gminie Choroszcz – dodaje Urszula Glińska rzecznik prasowy burmistrza Choroszczy.

Red. M.L.

Fot. UM Choroszcz

Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy