Otwarcie wyremontowanej drogi powiatowej ze wsi Radziszewo Sieńczuch do wsi Czaje Wólka 

Mieszkańcy wsi Radziszewo Sieńczuch oraz wsi Czaje Wólka mają powód do zadowolenia. Wyremontowana droga powiatowa łącząca obie miejscowości została (28.07.) oficjalnie otwarta.

Nowa jezdnia, wyremontowane chodniki i przystanek autobusowy – to tylko niektóre zmiany na drodze powiatowej ze wsi Radziszewo Sieńczuch do wsi Czaje Wólka w powiecie wysokomazowieckim. Zmiany były możliwe dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych. W kameralnym otwarciu drogi uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który wręczył również obecnemu na uroczystości księdzu Antoniemu Gaładykowi Brązowy Krzyż Zasługi.

Przebudowany odcinek drogi w powiecie wysokomazowieckim w ramach Funduszu Dróg Samorządowych 2019 ma 2,5 km.

W ramach zadania wykonano: nawierzchnię jezdni z betonu asfaltowego, chodniki z kostki brukowej, zjazdy publiczne, peron na przystanku komunikacyjnym, wyniesienie przejścia dla pieszych wraz z doświetleniem lampami solarnymi. Wzdłuż drogi ustawiono bariery energochłonne oraz zamontowano oznakowanie pionowe.

Koszt zrealizowanego zadania wynosił 3 498 763,45 zł, z czego 2 773 606,33 zł to dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Stanowi to 80% poniesionego nakładu związanego z realizacją zadania. W ramach dwóch poprzednich edycji FDS (2018 i 2019) powiat wysokomazowiecki otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 46,5 mln zł na realizację 19 zadań. Dzięki temu przebudowanych, rozbudowanych lub wyremontowanych zostanie 41,4 km dróg powiatowych.

W tegorocznym naborze powiat otrzymał ponad 9,2 mln zł dofinansowania na realizację 7 zadań. To przebudowa, rozbudowa i remont łącznie 16,2 km dróg powiatowych.


Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wręczył również obecnemu na uroczystości księdzu Antoniemu Gaładykowi przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę Brązowy Krzyż Zasługi.

Ksiądz Antoni Gaładyk jest rektorem – proboszczem parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Czajach w diecezji drohiczyńskiej, gmina Ciechanowiec. W 2016 roku obchodził 25-lecie kapłaństwa. Jest regionalistą, badaczem historii kpt. Władysława Łukasiuka ps. „Młot” oraz jego żołnierzy. Kpt. Łukasiuk to jeden z największych autorytetów walczących na Podlasiu z reżimem komunistycznym.  Zginął 27 czerwca 1949 r. na kolonii wsi Czaje Wólka.

Ksiądz Gaładyk jest twórcą ścieżki edukacyjnej szlakiem miejsc związanych z życiem i śmiercią kpt. „Młota” na terenie parafii. 

Jako rektor miejscowej kaplicy, doprowadził  do odsłonięcia pomnika poświęconego kpt. Łukasiukowi. Bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą z grupami młodzieży odwiedzającym Czaje w poszukiwaniu informacji o podziemiu antykomunistycznym. Jest przewodnikiem po terenie. Bierze też udział w pracach badawczych związanych z działalnością konspiracyjną na terenie dawnego powiatu bielskiego.

 

Red. M.L.

Fot. PUW w Białymstoku

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy