Rządowy Program Kolej Plus – pociągiem z Łomży do Białegostoku

Rządowy Program Kolej Plus – pociągiem z Łomży do Białegostoku

Nie ponad 5 mld zł, a 11. Zamiast 17 projektów modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych – 34 w całym kraju. Tak wygląda rządowy Program Kolej Plus po zwiększeniu finansowania przez Radę Ministrów. Wśród planowanych inwestycji jest stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża – Białystok. W piątek (22.04) poinformowali o tym m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.

– To dzięki rządowemu programowi i zaangażowaniu samorządu województwa podlaskiego będziemy przywracać ruch pasażerski po prawie 30 latach z Białegostoku przez Łapy, Śniadowo do Łomży – mówił podczas piątkowej konferencji na dworcu kolejowym w Łapach wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Dzięki programowi Kolej Plus i wielu innym inwestycjom dostępność komunikacyjna naszego województwa będzie się zwiększać – dodawał.

Trasa Łomża – Białystok ma być wznowiona poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz elektryfikację i odbudowę infrastruktury pasażerskiej na linii kolejowej nr 36 na odcinku Śniadowo – Łapy.

– Przywrócenie połączenia kolejowego do Łomży poprzez duży węzeł kolejowy w Łapach to jest szalenie ważna inwestycja dla całego regionu, ale przede wszystkim dla subregionu łomżyńskiego. Rozbudowa infrastruktury kolejowej pobudzi ekonomicznie tę część naszego województwa i wzmocni potencjał transportowy oraz gospodarczy – mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Szansę na rozwój dostrzega także burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, który wspomniał też o pracach związanych z budową Rail Baltici na odcinku Czyżew – Białystok oraz mającej się wkrótce rozpocząć rozbiórce budynku dworca kolejowego, który szpeci miasto. Wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku przeprowadzone będą prace projektowe nad nowym dworcem.

W ramach podlaskiej inwestycji z Programu Kolej Plus zostanie zrewitalizowanych 77 km linii kolejowej. Rządowe pieniądze pokryją 85 proc. kosztów, pozostałą kwotę ma dołożyć samorząd województwa. ­

Zobacz Konferencję w Łapach https://fb.watch/cyH8AHNxU_

– Te pieniądze znajdziemy i mam nadzieję, że w 2028 roku będziemy odbierać tę inwestycję – deklarował wicemarszałek Marek Olbryś.

Prace zakładają m.in. remont obiektów inżynieryjnych, mostów, przejazdów.

– Po drodze będą odtworzone dwie stacje: Czerwony Bór i Sokoły, będzie także odbudowanych siedem przystanków kolejowych, zostanie też rozbudowana stacja w Łomży – informował zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku Wojciech Jurczyk.

.

Red. OKO

Fot. PUW/Urząd Marszałkowski Woj. Podlaskiego

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy