15 maja w Suwałkach polscy lekkoatleci będą rywalizować na zawodach Podlaskie Athletics Team

W najbliższą niedzielę (15.05.) w Suwałkach polscy lekkoatleci będą rywalizować na zawodach Podlaskie Athletics Team

Ponad stu światowej klasy sportowców weźmie udział w I edycji lekkoatletycznego mityngu Podlaskie Athletics Team, którego głównym partnerem jest Województwo Podlaskie. O szczegółach wydarzenia na wtorkowej (10.05) konferencji mówili: marszałek Artur Kosicki i przedstawiciel organizatora: Marcin Rosengarten, dyrektor Memoriału Kamili Skolimowskiej. Do wzięcia udziału w mityngu zachęcali też mistrzowie olimpijscy z Tokio: Maria Andrejczyk i Wojciech Nowicki.

Zawody, pod nazwą Podlaskie Athletics Team, odbędą się 15 maja na Stadionie Lekkoatletycznym im. Jadwigi Olbryś w Suwałkach. Wezmą w nich udział medaliści olimpijscy oraz członkowie Team Podlaskie, m.in.: Wojciech Nowicki, a także Marlena Gola, Damian Czykier, Paweł Fajdek, Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski, Patryk Dobek oraz wielu innych utalentowanych zawodników, którzy z dumą reprezentują Polskę na arenie sportowej.

– Dziękuję nie tylko za wasze osiągnięcia, za efekty sportowe, ale przede wszystkim za to, że podnosicie rangę naszego województwa – powiedział marszałek.  – Promujecie je i szczycicie się tym, że pochodzicie stąd, z Podlaskiego. Im więcej będzie takich ludzi, i to nie tylko ze sportu, ale także z kultury i innych obszarów, tym lepiej dla naszego województwa. A wracając do Podlaskie Athletics Team, czekamy wszyscy na pojedynek Wojciech Nowicki – Paweł Fajdek. My oczywiście kibicujemy naszemu Wojtkowi – przyznał Artur Kosicki. – Liczymy, że ten złoty medal zawiśnie właśnie na jego szyi.

Marszałek zadeklarował chęć zorganizowania kolejnego mityngu, tym razem w rodzinnym mieście Wojciecha Nowickiego, czyli w Białymstoku.

– Chciałbym podziękować panu marszałkowi i wszystkim Podlasianom za rozpoczęcie pisania nowej historii, jeżeli chodzi o królową sportu – lekkoatletykę. 15 maja zaczynamy pierwszy etap długiej podróży po Podlaskiem. Ta podróż będzie wieloetapowa, wieloodcinkowa. Zaczynamy od Suwałk, domu rodzinnego Marii Andrejczyk, ale już planujemy zawitać do Białegostoku, domu rodzinnego Wojciecha Nowickiego – powiedział Marcin Rosengarten.

Maria Andrejczyk, wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem z Tokio, nie kryła wzruszenia.

– Moja ekscytacja sięgnęła zenitu. Jestem przeszczęśliwa, że w Suwałkach w końcu zagości mityng z prawdziwego zdarzenia. Panie marszałku, na pańskie ręce składam podziękowania, bo to dzięki pańskiej inicjatywie lekkoatletyka zaczęła się rozwijać w naszym województwie – powiedziała.

Dodała, że, niestety, ze względy na plany treningowe nie będzie mogła wziąć udziału w suwalskim mityngu.

– Ale z dalekiej Turcji będę oglądać transmisję – zapowiedziała.

Pytana, czy zamierza zmienić miejsce zamieszkania na Finlandię, skąd pochodzi jej nowy trener, odpowiedziała, że „dom jest tylko jeden. W Suwałkach”.

Za inicjatywę, za wkład w rozwój sportu w Podlaskiem oraz za osobiste zaangażowanie marszałkowi dziękował także Wojciech Nowicki, mistrz olimpijski w rzucie młotem z Tokio:

– W naszym regionie coraz więcej się dzieje, coraz więcej powstaje cennych inicjatyw i oby tak dalej, oby coraz więcej młodych ludzi interesowało się sportem – stwierdził mistrz olimpijski. – Jak widać, osoby z Podlaskiego również mogą osiągać fantastyczne wyniki, medale, światowe rezultaty, czego przykładem jesteśmy Marysia i ja.

Pomysł narodził się rok temu

– Podlaskie Athletics Team to nie tylko zawody sportowe o bardzo wysokim poziomie, ale przede wszystkim bardzo dobra promocja Województwa Podlaskiego. Historia tego wydarzenia sięga zeszłego roku, kiedy rozmawialiśmy z Marią (Andrejczyk – przyp. red.) i Marcinem (Rosengartenem – przyp. red.) o organizacji tego przedsięwzięcia. Udało się. Ubolewamy tylko nad tym, że Marii z nami nie będzie, ale myślę, że mistrzostwa Polski, na których będzie występowała, nam to zrekompensują – mówił Artur Kosicki.

Mistrzostwa Polski odbędą się również w Suwałkach i Województwo Podlaskie także je wspiera.

– Mamy czym się pochwalić, mamy wspaniałych zawodników, którzy identyfikują się z naszym regionem. Tak jak w przypadku Marii, która powiedziała, że ma jeden dom – dodał marszałek.

Wstęp dla kibiców bezpłatny

Zawody w Suwałkach zostaną rozegrane w trzynastu konkurencjach lekkoatletycznych (m.in.: skoki, biegi, rzut młotem, rzut oszczepem, pchnięcie kulą, a także biegi dla dzieci, dla osób z niepełnosprawnościami) i potrwa około dwóch godzin. Weźmie w nim udział około stu lekkoatletów. Początek o godz. 13. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

Red. M.L.

Fot. Mateusz Duchnowski / UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy