IO w Pekinie. Dawid Kubacki wywalczył medal olimpijski w skokach narciarskich

Dawid Kubacki wywalczył brązowy medal olimpijski w skokach narciarskich na skoczni normalnej podczas XXIV ZIO 2022 w Pekinie

W skokach narciarskich na normalnym obiekcie w Zhangjiakou triumfował Japończyk Ryoyu Kobayashi. Drugi był Manuel Fettner.

Po pierwszej serii trzeci był Kamil Stoch i wydawało się, że to on powalczy o medal. Dawid Kubacki był ósmy. Jednak druga seria odwróciła sytuację. W finale Kubacki uzyskał 103 m i wdarł się na podium. Stoch skoczył 97,5 m i ostatecznie zajął 6. miejsce. Piotr Żyła był 21., Stefan Hula 26.

W obecnej edycji Pucharu Świata Kubacki nawet raz nie uplasował się w czołowej dziesiątce. Najlepszy wynik – 13. miejsce – uzyskał na inaugurację w Niżnym Tagile. W klasyfikacji generalnej zajmuje dopiero 37. pozycję.

– To były moje dwa najlepsze skoki w tym sezonie i pozostaje mi się cieszyć, że oDawid Kubackiddałem je właśnie na igrzyskach – powiedział Kubacki przed kamerą TVP.

Dawid Kubacki przed czterema laty w Pjongczangu stanął wraz z kolegami z drużyny na trzecim stopniu podium. Po cztery olimpijskie krążki w dorobku mają dwaj najbardziej utytułowani polscy skoczkowie – Kamil Stoch i Adam Małysz. Pierwszy może pochwalić się trzema złotymi wywalczonymi w rywalizacji indywidualnej i brązem w drużynie, a drugi – trzema srebrnymi i brązowym, wszystkie zdobył indywidualnie.