Łukasz Kuczyński wywalczył trzecie miejsce na 500 m w finałowych zawodach PŚ w short tracku

Łukasz Kuczyński wywalczył trzecie miejsce na 500 m w finałowych zawodach Pucharu Świata w short tracku

Dziewiąte lokaty na tym dystansie zajęli Kamila Stormowska i Michał Niewiński, a Felix Pigeon był szósty na 1500 m.

W Gdańsku rywalizuje blisko 190 łyżwiarzy z 31 krajów.

Kuczyński wystartował w finale z najmniej korzystnego piątego miejsca i długo plasował się na ostatniej pozycji. W pewnym momencie upadek zaliczył jadący przed nim Kazach Denis Nikisza, a na finiszu Polak wyprzedził Koreańczyka Tae Sung Kima. Triumfował Yi Ra Seo z Korei Południowej, a drugi był Kanadyjczyk Steven Dubois.

Tydzień temu podczas zawodów PŚ w Dreźnie reprezentant Juvenii Białystok także stanął na tym dystansie na najniższym stopniu podium.

„Jestem w dobrym momencie swojej kariery. Czuję, że rozwijam się jako zawodnik, już inaczej podchodzę do biegów. Dochodząc do ćwierćfinałów i półfinałów wiem, jak się w nich zachowywać. W short tracku wszystko może rozegrać się na ostatnim wirażu. Wiedziałem, że są sprinterzy z mocnym startem i lepiej nie pchać się, tylko przeczekać jedno i dwa kółka. Warto było czekać na swój moment i włożyć nogę na samym finiszu, aby być trzecim” – skomentował Kuczyński.

W Dreźnie dwa razy trzecia, na 500 i 1000 m, była Stormowska, jednak w Gdańsku nie stanęła na podium na najkrótszym dystansie.

W półfinale zawodniczka miejscowego Stoczniowca goniła rywalki z piątego pola. Na początku ostatniego okrążenia wysunęła się nawet na drugą lokatę, jednak przy próbie wyprzedzenia Włoszki Chiary Betti upadła, a sędziowie nie dopatrzyli się kontaktu ze strony przeciwniczki.

„Ta sytuacja mogła być rozpatrzona i na moją korzyść, i na niekorzyść. Skoro sędziowie tak uznali, to zgadzam się z ich decyzją. Jest duży niedosyt, bo liczyłam, że wejdę do finału” – nie kryła rozczarowania Stormowska, która w niedzielę wystartuje m.in. w ćwierćfinale na 1000 metrów.

Na 500 zwyciężyła Holenderka Selma Poutsma, kolejne pozycje przypadły Belgijce Hanne Desmet i Kanadyjce Kim Boutin.

W finale na 1500 wystąpił Pigeon, ale nie odegrał w niej czołowej roli. Polak był szósty, najlepszy okazał się Kanadyjczyk Pascal Dion, na podium stanęli ponadto Koreańczyk Jang Sungwoo i Holender Friso Emons.

U kobiet pierwsza na tym dystansie była Amerykanka Kristen Santos-Griswold, która wyprzedziła Holenderkę Suzanne Schulting i swoją rodaczkę Corinne Stoddard.

Polacy (Stormowska, Gabriela Topolska, Kuczyński, Niewiński) uplasowali się w finale B sztafety mieszanej na ostatnim czwartym miejscu, co dało im ogólnie ósmą lokatę. Wygrała Holandia, a na kolejnych pozycjach sklasyfikowane zostały Korea Południowa i Kanada.

Biało-czerwonych zabraknie także w niedzielnych finałach A sztafet kobiet na 3000 oraz mężczyzn na 5000 m. Panie (Topolska, Stormowska, Olivia Bobier i Hanna Sokołowska) rywalizować będą w finale B, z kolei panowie (Kuczyński, Niewiński, Pigeon i Diane Sellier) zajęli w półfinale ostatnie piąte miejsce i zostali sklasyfikowani na dziewiątej pozycji.

W niedzielę zaplanowano ponadto finały ponownie na 500 m oraz na 1000 m kobiet i mężczyzn.