Awaryjne lądowanie śmigłowca koło Suwałk. Ćwiczenia służb

Na terenie województwa podlaskiego w okolicach Suwałk służby przeprowadziły ćwiczenia pod nazwą  #ASAR (Aeronautical Search and Rescue).

To działania poszukiwawczo-ratownicze we współdziałaniu ze stroną litewską  po zdarzeniu lotniczym, polegającym na awaryjnym lądowaniu wojskowego śmigłowca Mi-2 w strefie przygranicznej.
W wyniku awaryjnego lądowania śmigłowiec uległ częściowemu zniszczeniu. Po zderzeniu z ziemią, personel latający uruchomił radiostację AN/PRC-112G.

Na pokładzie statku znajdowało się dwóch członków załogi oraz trzech pasażerów personelu Sił Zbrojnych RP (uczestniczących w szkoleniu SERE). Do zdarzenia doszło w rejonie o dużym stopniu zalesienia w pobliżu lotniska Suwałki.

RCC (Rescue Coordiantion Centre) w Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiło akcję poszukiwawczo-ratowniczą, w tym litewski śmigłowiec ratowniczy, który znajdował się najbliżej miejsca zdarzenia.

Do działań zadysponowano również LZPR-2 (Lotniczy Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy) z Mińska Mazowieckiego oraz siły naziemne Polska Policja , Państwowa Straż Pożarna i Wojska Obrony Terytorialnej. Cały rejon zdarzenia z powietrza monitorował motoszybowiec ES15 ze Straż Graniczna, przekazujac obraz do stanowiska KDP (Kierującego Działaniami Poszukiwawczymi)

W wyniku połączonych działań liewski śmigłowiec Mi-8 odnalazł miejsce upadku, a zespół ewakuował 3 żołnierzy do wojskowego szpitala w Ełku.

Pozostałych poszkodowanych odnalazły siły naziemne oraz LZPR-2, transportując do szpitala w Suwałkach. W działania zaangażowane było blisko 150 osób.

Red. OKO

Fot. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

na podst, inf. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy