Podlascy strażacy szlifowali umiejętności taktyczne na obiektach PGE Dystrybucja

Podlascy strażacy w Suwałkach szlifowali swoje umiejętności taktyczne na obiektach PGE Dystrybucja Oddział Białystok

Podczas trzydniowych ćwiczeń około 20 strażaków z Komendy Miejskiej PSP Suwałki, Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Nowa Wieś, OSP Sobolewo, OSP Potasznia wraz z dowódcami miało możliwość wymiany dobrych praktyk oraz wspólnych ćwiczeń z zakresu ochrony infrastruktury energetycznej na obiektach Rejonu Energetycznego (RE) Suwałki. Celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków z przystosowaniem obiektu elektroenergetycznego do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej. Podczas trzech dni omówiono m.in. parametry i poziomy napięć prądu elektrycznego, zagrożenia na stanowisku pracy strażaka od prądu elektrycznego i elektryczności statycznej, czy zasady pracy z urządzeniami elektrycznymi. Strażacy dowiedzieli się również, jak należy postępować w obrębie zerwanej linii energetycznej.

Poruszano także zagadnienia związane z bezpośrednim zagrożeniem życia – pracownicy RE omówili zjawisko napięcia krokowego oraz formy zabezpieczeń przed porażeniem prądem elektrycznym.

Szkolenia miały charakter praktyczny

Na terenie siedziby RE Suwałki omówiona została budowa wnętrzowej i słupowej stacji transformatorowej średniego napięcia oraz rodzaje linii napowietrznych i złącz kablowych. Do celów szkoleniowych została przygotowana odłączona od zasilania, stacja wnętrzowa zlokalizowana na terenie siedziby suwalskiego rejonu. W Centrum Dspozytorskim Suwałki strażacy obserwowali sposoby zarządzania siecią oraz poznawali system komunikacji i łączności w przypadku stanów awaryjnych (awarie masowe, klęski żywiołowe).

Podobne szkolenia były też prowadzone w Rejonie Energetycznym Łomża, na terenie Posterunku Energetycznego Zambrów.

PGE Dystrybucja jest operatorem systemu dystrybucyjnego, który dostarcza energię na obszarze obejmującym blisko 40 proc. Polski, również do odbiorców z terenu woj. podlaskiego. Spółka jest także przedsiębiorstwem o strategicznym znaczeniu gospodarczo-obronnym, realizującym szereg zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Takie ćwiczenia to obopólna korzyść – dla Spółki i Państwowej Staży Pożarnej.

Red. M.L.

Fot. PGE Dystrybucja SA

PGE Dystrybucja SA Oddział w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy