Ponad 500 tys. zł dla jednostek OSP z powiatu białostockiego 

Symboliczne czeki z dotacjami dla Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) trafiły (4.08) do piętnastu gmin z powiatu białostockiego. To pierwsze dotacje z tegorocznej puli przeznaczonej na wsparcie dla strażaków

Dofinansowanie z budżetu województwa dla Ochotniczych Straży Pożarnych w 2022 r. jest rekordowe. Przeznaczono na ten cel 2,8 mln zł dla ponad 300 jednostek OSP ze 110 gmin.

W ciągu trzech lat naszej pracy na OSP z Podlaskiego przeznaczyliśmy z budżetu województwa ponad 10 mln zł. Tylko na sam powiat białostocki przyznaliśmy w latach 2019-2022 niemal 1,5 mln zł. Wiemy, jak ważną rolę odgrywacie w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu – mówił Artur Kosicki.

Marszałek podziękował strażakom za zaangażowanie, i poinformował, że to nie koniec pomocy skierowanej do OSP. Zapowiedział, że w następnej perspektywie finansowej będą zarezerwowane środki na ten cel w kwocie 100 mln euro.

Dzięki przyznanym pieniądzom, podlaskie gminy będą mogły zakupić lokalnym jednostkom OSP m.in. sprzęt ratowniczo-gaśniczy i umundurowanie. Ponadto samochody specjalistyczne (ratowniczo-gaśnicze i pożarnicze) i namioty pneumatyczne.

Wiemy, że potrzeb jest coraz więcej i chcecie być lepiej wyposażeni. Ważne jest bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa, ale także Wasze. Im bardziej sprzęt jest nowoczesny, tym lepiej dla nasz wszystkich – powiedział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Jednostki OSP będą lepiej przygotowane do swoich zadań, a czas niezbędny do udzielenia pomocy znacznie się skróci.

Ochotnicze Straże Pożarne pełnią bardzo ważną funkcję społeczną, chronią mienie, ale często też zdrowie i życie mieszkańców. Gratuluję otrzymanych dotacji i wiem, że będą one bardzo dobrze wykorzystane – zaznaczył członek zarządu Marek Malinowski.

OSP Uhowo z gminy Łapy otrzymało wsparcie w wysokości 45 tys. zł.

Dziękujemy za to dofinansowanie! Dzięki niemu będziemy mogli doposażyć samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony w zeszłym roku – poinformował druh Michał Małachwiej.

Ponad 32 tys. zł trafiło do gminy Turośń Kościelna, z której dofinansowanie dostaną dwie jednostki OSP: Turośń Dolna oraz Borowskie Olki.

Dzięki tym środkom zwiększa się bezpieczeństwo ochotników, ich skuteczność i sprawność w działaniu – podkreślił Grzegorz Jakuć, wójt Turośni Kościelnej.

Z kolei OSP Dąbrówki z gminy Wasilków kwotę 50 tys. zł przeznaczy na dofinansowanie zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Te pieniądze są dla naszej jednostki ogromnym wsparciem, bez którego nie byłby możliwy tego typu zakup – powiedział Andrzej Szpakowski, prezes OSP Dąbrówki.

W sumie na OSP w 2022 r. przeznaczono 2,8 mln zł. W samym powiecie białostockim była to kwota 531,7 tys. zł. W tym roku wsparcie finansowe na OSP otrzymały wszystkie gminy z tego powiatu.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl / Mateusz Duchnowski UMWP

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy