Jak zachować się na pogrzebie i konsolacji? Etykieta

Towarzyszenie tym, którzy stracili bliską osobę, może okazać się dużym wyzwaniem. Pogrzeb i związana z nim często konsolacja to bardzo trudny moment zarówno dla najbliższej rodziny, jak i przyjaciół oraz znajomych.

Informacja o pogrzebie  – w jaki sposób ją przyjąć?

Obecność na pogrzebie i konsolacji, poza ostatnim pożegnaniem z bliską osobą, stanowi również wyraz wsparcia dla członków rodziny zmarłego. Strata bliskiej osoby oraz obecność na pogrzebie, to sytuacje, które najpewniej spotkają każdego z nas, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w tej trudnej sytuacji.

Warto pamiętać, że informacja o terminie pogrzebu ma formę zawiadomienia, nie zaproszenia. Podobnie, wyrażając wyrazy współczucia, nie składamy życzeń a kondolencje. Jeśli otrzymamy telefon dotyczący informacji o śmierci bliskiej nam osoby i zawiadomienie o pogrzebie, nie powinniśmy zbytnio się rozwodzić i dopytywać przez telefon o szczegóły, np. samopoczucie rodziny, czy mniej istotne szczegóły dotyczące ceremonii. Osoba, która powiadomiła nas o pogrzebie, bardzo często ma do wykonania wiele telefonów oraz musi zająć się pozostałymi kwestiami organizacyjnymi. Każda z osób inaczej przechodzi przez żałobę, o czym warto pamiętać.

Stosowny ubiór i wybór kwiatów – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą zasadą etykiety dotyczącą obecności na pogrzebie i późniejszej konsolacji jest delikatność i wyrozumiałość. Należy przede wszystkim uszanować wolę najbliższych członków rodziny, np. jeśli proszą o nieprzynoszenie kwiatów, czy nieskładanie kondolencji po ceremonii. Wyrazem szacunku będzie również nasz odpowiedni strój. Jeśli nie należymy do najbliższych członków rodziny, nie musimy ubierać się na czarno. Obowiązuje zasada stroju wizytowego. Zamiast czerni sprawdzi się również granat. Panie mogą sięgać po sukienki oraz spodnie czy spódnice zestawione z marynarką. Mężczyźni na tę okazję powinni wybrać granatowy lub czarny garnitur, białą koszulę oraz krawat, najlepiej czarny.

Przyniesienie wiązanki lub bukietu kwiatów będzie dobrym pomysłem, choć nie jest obligatoryjne. Możemy wybrać chryzantemy  czy lilie, ale również ulubione kwiaty zmarłej osoby. Sprawdzi się też np. pojedyncza róża.

Złożenie kondolencji i obecność na konsolacji

W dobrym tonie będzie również złożenie kondolencji, jednak nie drogą telefoniczną, czy, co gorsza, SMS-em. Kartka z kondolencjami powinna zostać wysłana pocztą tradycyjną i zawierać kilka krótkich słów wsparcia. Nie ma potrzeby, by zbytnio się rozpisywać i wyrażać swój smutek, ponieważ żadne słowa nie są w stanie wystarczająco pocieszyć osoby, która straciła kogoś bliskiego. Złożenie kondolencji ma być przede wszystkim naszym wyrazem wsparcia i okazanego szacunku.

Jeśli zostaliśmy poproszeni o udział w konsolacji, nie powinniśmy odmawiać. Warto pamiętać również o tym, że to członkowie rodziny nadają charakter całej uroczystości. Jeśli przy stole nie wspominają zmarłej osoby, my również nie powinniśmy, ponieważ może to być dla nich zbyt trudne w tym momencie. Każdy przeżywa żałobę inaczej, co warto uszanować.

 

 

 

Red. OKO

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy