Nowe atrakcje na białostockich Dojlidach

Sauna, nowe pomosty, wiaty i slip do wodowania sprzętu pływającego na Dojlidach. Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” wzbogaca się o nowe atrakcje

Jest już podstawa pod nowe tarasy i konstrukcja budynku drewnianego, w którym ma funkcjonować sauna sucha.

Inwestycja rozwija Ośrodek od strony wyspy. Za hangarami na sprzęt wodny, w ustronnym miejscu pod lasem, tuż przy placu postojowym dla pojazdów kamperowych powstaje sauna z pomostami, wiatami i slipem do wodowania łodzi, jachtów, żaglówek – informuje Anna Kopeć-Tyszkiewicz.

Na żelbetowych palach nad brzegiem zalewu powstaje drewniany, parterowy budynek o wymiarach 17,3 m na 6,42 m. Ma komponować się z innymi już istniejącymi budynkami na Dojlidach, dlatego elewację stworzą deski modrzewiowe. W środku na powierzchni 83 mkw. projektanci (Architekrura 4D Pracownia projektowa Barbara Kokoszkiewicz) wygospodarowali miejsce na saunę suchą z ławkami mieszczącą do 25 osób. Będzie też szatnia z przebieralniami, toaleta, prysznice, ławy do wypoczynku między seansami saunowymi. Piec elektryczny ma zapewnić temperaturę 80-110 stopni Celsjusza przy wilgotności 10-20 proc.

Będzie to jeden z większych tego typu obiektów w regionie, który uatrakcyjni ofertę Dojlid po sezonie letnim – podkreśla Anna Kopeć-Tyszkiewicz.

Po wygrzaniu się w saunie będzie można schłodzić się nie tylko pod prysznicem, ale również śniegolodem, który wyprodukuje generator. Będzie także możliwość zanurzenia się po seansie saunowym w zalewie dojlidzkim, co zwłaszcza przy ujemnych temperaturach będzie nie lada gratką. Do tego posłużą drewniane pomosty (243 mkw.) z balustradami w formie trzech tarasów stopniowo schodzących do poziomu lustra wody ze schodami sięgającymi aż do dna zbiornika.

Dodatkowo na pomostach mają się znaleźć dwie wiaty z paleniskiem, które – miejmy nadzieję – przypadną do gustu osobom „morsującym”. Tu będą działały przebieralnie z wieszakami i ławeczkami oraz kolejne schody prowadzące wprost do wody – dodaje Anna Kopeć-Tyszkiewicz.

W ramach zadania inwestycyjnego wykonany zostanie również betonowy slip, czyli prosta pochylnia do wodowania i wyciągania na ląd sprzętu pływającego na podwoziu jezdnym.

Prace budowlane realizuje firma „Hydros” z Białegostoku. Zgodnie z umową mają trwać osiem miesięcy. Liczymy, że przed końcem roku 2023 będziemy już korzystać z nowej atrakcji na Dojlidach.

Koszt Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji związany z projektem i budową wyniesie ok. 1,5 mln zł.

Przypomnijmy, że obecny kształt OSW „Dojlidy” zawdzięczamy przebudowie zakończonej na przełomie lat 2014/15. Powstały wtedy m.in. budynki: wielofunkcyjny (z częścią gastronomiczną, pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników, biurowymi), dwa hangarowe na sprzęt sportowy i rekreacyjny, dwa kolejne z prysznicami i przebieralniami. Do tego: miejsce postoju kamperów, miejsca na grilla i ognisko, kolejne place zabaw i siłownia na otwartym powietrzu, wkomponowane w las, z nowymi ścieżkami spacerowymi – podkreśla Anna Kopeć-Tyszkiewicz.

W obrębie zbiornika wodnego wykonano takie elementy jak: pomost głównego kąpieliska, pomost na wyspę, tarasy drewniane wokół wyspy, port żeglarski (pomosty pomocnicze dla żaglówek, rowerów wodnych, łodzi ratunkowych), pomost dla sprzętu pływającego, pomosty dla wędkarzy.

 

 

Red. M.L

Fot. BOSiR

Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy