Nowe niedźwiadki z białostockim ZOO Akcencie

Niedźwiedzie brunatne, bracia Chip i Dale to dwaj nowi mieszkańcy białostockiego Akcentu ZOO.

Tuż przed świętami Wielkanocnymi te dwa niedźwiedzie zamieszkały w białostockim ZOO. Zwierzęta przyjechały z poznańskiego ogrodu zoologicznego. Ich pozyskanie odbyło się nieodpłatnie, w ramach współpracy z ogrodami zoologicznymi.

Niedźwiedzie, które do Poznania trafiły kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie, będą miały w białostockim ZOO zapewnione lepsze warunki bytowania, większy i odpowiednio urządzony wybieg z dostępem do wody, którą te zwierzęta uwielbiają.

Chip i Dale zostali ewakuowani z kijowskiego ZOO w czerwcu 2022 r., kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie. Niedźwiedziom zagrażał nie tylko rosyjski ostrzał i bombardowania, ale także głód z powodu problemów z dostawami i dostępnością pokarmu. Problematyczne było również zapewnienie im opieki, zarówno codziennej, jak i weterynaryjnej, gdy ich opiekunowie ruszyli do walki o ojczyznę. Wówczas z pomocą przyszło ZOO w Poznaniu. Pomogło w ewakuacji niektórych zwierząt przyjmując część z nich do siebie.

W ten sposób Chip i Dale, niedźwiedzi bracia, przyjechali do stolicy Wielkopolski. Oprócz nich – lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie, karakale, lisy polarne, lampart, wilk, likaon, małpa, a także zwierzęta egzotyczne… Blisko 200 zwierząt z Kijowa trafiło do Poznania. Większość z nich znalazła  swoje miejsce w azylach i ogrodach zoologicznych w innych krajach, niektóre – tak jak Chip i Dale – zostały.

Niedźwiedzie mają 10 lat, urodziły się w ogrodzie zoologicznym w Kijowie w 2014 r.

 

Red. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska

Fot. Małgorzata Kotarska-Ołdakowska Podlaskie24. pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy