Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do finału Eurowizji

Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do finału Eurowizji

Reprezentantka Polski Blanka zakwalifikowała się do sobotniego finału tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbywa się w Liverpoolu. Jej piosenka „Solo” znalazła się wśród dziesięciu biorących udział w czwartkowym półfinale, które dostały najwięcej głosów od telewidzów.

W półfinałach nie podawano ani jak głosowali widzowie z poszczególnych krajów, ani liczba punktów uzyskanych przez poszczególne utwory, a jedynie to, które z nich znalazły się wśród 10 najlepszych w każdym z nich. Oprócz Blanki w czwartek do finału awansowali reprezentanci Albanii, Armenii, Australii, Austrii, Belgii, Cypru, Estonii, Litwy i Słowenii.

 

Wraz ze zwycięzcami pierwszego półfinału we wtorek – reprezentantami Norwegii, Serbii, Portugalii, Chorwacji, Szwajcarii, Izraela, Mołdawii, Szwecji, Czech i Finlandii – oraz przedstawicielami sześciu krajów, które nie musiały stratować w eliminacjach – Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Ukrainy – wezmą udział w sobotnim finale.

 

Koncert finałowy w hali Liverpool Arena zacznie się o godz. 21 czasu polskiego. W nim, w odróżnieniu od półfinałów, głosować będą zarówno telewidzowie, jak i profesjonalne jury, czyli tak jak to było w poprzednich edycjach. Za to w tym roku po raz pierwszy głosować mogą też telewidzowie z krajów niebiorących udziału w konkursie – jako reszta świata.

 

Przed rozpoczęciem tegorocznego konkursu brytyjskie media jako faworytkę do zwycięstwa wskazywały reprezentantkę Szwecji Loreen, która już raz – w 2012 r. – wygrała Eurowizję, ale wysoko oceniały też szanse przedstawicieli Finlandii, Ukrainy, Francji, Norwegii, Hiszpanii i Austrii. Były zdania, że reprezentantka Wielkiej Brytanii Mae Muller powinna łatwo znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Z kolei według komentarzy po obu półfinałach, ten wtorkowy prezentował wyższy poziom.

 

Wielka Brytania jest gospodarzem tegorocznej Eurowizji w zastępstwie Ukrainy, która mimo zwycięstwa w zeszłym roku nie mogła zorganizować konkursu z powodu rosyjskiej inwazji.

 

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy