Już dziś o 19:00 15.11.2024 premiera nowego serialu dokumentalnego „Rolniczki” w Super Polsat
Już dziś w Super Polsat premiera nowego serialu dokumentalnego „Rolniczki” – o godz. 19:00 i 20:00 zobaczymy kolejno dwa pierwsze odcinki serialu przedstawiającego świat wsi z perspektywy kobiet.
„Rolniczki” to fascynująca, a przy tym pogodna i niepozbawiona humoru, opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet, które codziennie kształtują krajobraz polskiej wsi, pokazując, że rolnictwo to nie tylko zawód, ale i styl życia.
W każdym odcinku towarzyszyć będziemy czterem rolniczkom, prowadzącym różnorodne gospodarstwa w różnych regionach Polski. Kim są bohaterki serialu?
Agnieszka Tołłoczko- Wróbel prowadzi ziemniaczane królestwo w Szkotowie w woj. warmińsko – mazurskim. Tata często powtarzał jej: Agnieszka! Co ty wyrabiasz? Zbankrutujesz! A ona z odwagą podejmowała decyzje, które sprawiły, że przejęte rodzinne gospodarstwo rozwinęło się i odnosi rynkowe sukcesy. Obecnie gospodarzy na 900 ha, pomaga jej w tym 9 pracowników. Ma czwórkę dzieci i trójkę wnucząt.
Bożena Dziergwa z Domasłowa w woj. wielkopolskim na wsi mieszka od pokoleń, nie zna innego życia. Męża nigdy do gospodarstwa nie ciągnęło dlatego Bożena dba o nie sama. Ma 15h ziemi, krowy, byki, kury i 6 psów.
Anna Gruszka mieszka w Dzianiszu w woj. Małopolskim. Nie jest jej obca praca przy owcach i krowach. Druga Baca w Polsce. Pochodzi z rodziny z tradycjami bacowskimi. Chciała być miastową, studiowała, ale wyszła za męża, który kocha gospodarstwo. Ma 17 krów, 200 owiec w tym 100 z gatunku zagrożonego- cakiel podhalański. W domu dba o tradycję. Ma trójkę dzieci 12, 10, 8 lat.
Katarzyna i Weronika Wierzbickie – mama i córka – z Bujenki w woj. mazowieckim to przebojowe dziewczyny z dystansem do siebie. Są ekspertkami w dogryzaniu sobie wzajemnie. Gospodarstwo założył mąż Kasi ponieważ jego znajomy chciał przechować alpaki. W rezultacie kupili je sami i mają dziś łącznie prawie 150 zwierząt. Katarzyna wraz z drugą córką Magdą prowadzą na farmie zajęcia dla dzieci, a Weronika zajmuje się zwierzętami. Katarzyna ma dwie dorosłe córki i dwie wnuczki.
Monika Krasoń z Węgorzyna w woj. zachodniopomorskim prowadzi niezwykłe gospodarstwo, na którym mieszka 160 świń. Monika nie czerpie korzyści majątkowej z hodowli. U niej świnie dożywają do naturalnej śmierci. Miesięcznie na samo wyżywienie dla podopiecznych wydaje 20 tys. zł. Swoją brygadę traktuje jak rodzinę.
Aneta Szymczykowska od 11 lat jest sołtyską w Żabie w woj. opolskim. To już jej trzecia kadencja. Współpracuje ze ścisłym gronem kobiet we wsi, które organizują imprezy dla dzieci i młodzieży. Prowadzi azyl dla zwierząt, w sumie ma około 50 podopiecznych. W dzierżawie od gminy mają pola ze zbożem i łąki na siano, którym zimą karmi zwierzęta. Ma córkę i o 40 lat starszego męża – byłego myśliwego, który pomaga jej w prowadzeniu azylu.
Karolina Pyda na gospodarstwo do Jastkowa w woj. lubelskim przyszła za mężem. Uprawiają razem truskawki, pomidory, paprykę oraz rzepak, pszenicę i jęczmień. W związku z tym, że na wiosnę kupili kombajn, będzie uczyła się nim jeździć. Mają dwójkę dzieci.
Sylwia Gwiazdowska z Krasnopola w woj. podlaskim jest matką 6 dzieci, prowadzi agroturystykę i samodzielnie opiekuje się kilkudziesięcioma zwierzętami. Na swoim gospodarstwie ma kury, 9 szkockich krów długowłosych, 3 ptaki emu, 2 konie, 5 kotów i 3 psy. W sezonie letnim uprawia jagodę kamczacką. Sylwia jest wulkanem energii, z pozytywnym nastawieniem do życia. Kiedyś nie potrafiła sobie wyobrazić życia na wsi, a teraz nie wyobraża sobie życia bez swojej wiejskiej oazy i ferajny zwierzaków.
Monika Lasoń na wieś – do Grodziska w woj. łódzkim – przeprowadziła się dla męża. Nikt nie wierzył, że sobie poradzi. Monika zajmuje się serowarstwem rzemieślniczym. Ich dobytek to 70 hektarów ziemi, 200 kóz i 50 owiec. Wcześniej studiowała na Politechnice inżynierię produkcji. Ma jedno dziecko, 7 letnią córkę.
„Rolniczki” to inspirująca podróż po polskich wsiach, ukazująca wyjątkowe historie i codzienne wyzwania, z jakimi mierzą się bohaterki – od zarządzania gospodarstwem, przez walkę z kapryśną pogodą, aż po godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi – ale podkreślająca też radości płynące z bliskiego kontaktu z naturą, satysfakcję z dobrze wykonanej pracy oraz dumę z utrzymania wielopokoleniowych tradycji.
Premierowe odcinki serialu w piątki o godz. 19:00 i 20:00 w Super Polsat.
W dzisiejszych odcinkach:
ODCINEK 1 – emisja: piątek 15 listopada o godz. 19:00
W Domasłowie poznajemy Bożenę, która prowadzi 15-hektarowe gospodarstwo rolno-hodowlane. Ma 14 krów, kilka psów ze szczeniakami, kury i gęś. Razem z psem wsiada na traktor i wyrusza na pole. Tymczasem w Szkotowie Agnieszka zarządza gospodarstwem o powierzchni ponad 900 hektarów, specjalizującym się w uprawie ziemniaków i zbóż. W codziennej pracy pomaga jej sześciu pracowników. Agnieszka, mimo swojego poczucia humoru, stanowczo wydaje polecenia i z zapałem motywuje zespół do działania.
W Dzianiszu, w górach, spotykamy Annę – bacową, która zajmuje się tradycyjną hodowlą krów i owiec. Choć pomysł na tę pracę pojawił się podobno niespodziewanie, okazuje się, że to kontynuacja rodzinnej tradycji. Dziadek Anny też bacował. Anna z pasją produkuje sery, dbając o ich smak i jakość, a także o dobrostan swoich zwierząt.
W Bujeńce, Katarzyna i Weronika, matka i córka, od 20 lat z pasją prowadzą hodowlę egzotycznych zwierząt. Przeprowadzka z Warszawy na wieś okazała się dla nich strzałem w dziesiątkę. Weronika pokazuje mamie nowo wyklute przepiórki i strusia, a w inkubatorze czeka jeszcze dziewięć jajek, które dają nadzieję na powiększenie stadka.
ODCINEK 2– emisja: piątek 15 listopada o godz. 20:00
Agnieszka wraz z rodziną sprawdza zbiory ziemniaków. Bożena, jadąc skuterem do Urzędu Gminy, wspomina dawne lata i zmiany, jakie zaszły na wsi, a Karolina, nowa uczestniczka, uczy się obsługi maszyn rolniczych, z entuzjazmem podejmując się nowych zadań na gospodarstwie. Bożena podejmuje wielu prób założenia kolczyka jednej z krów. Zobaczymy również trudne chwile u Weroniki, która walczy o życie chorej alpaki. Odcinek kończą wspólne chwile relaksu – Agnieszka z córką wypoczywają nad wodą, a Bożena oddaje się chwili wytchnienia tańcząc na polu.
Super Polsat jest ogólnopolską i ogólnodostępną bezpłatną stacją z Grupy Polsat Plus, odbieraną zarówno naziemnie, jak i na wszystkich platformach cyfrowych i satelitarnych oraz w sieciach kablowych. W naziemnej telewizji cyfrowej Super Polsat, podobnie jak Polsat, dostępny jest na multipleksie drugim (MUX 2), a w ofercie największych operatorów TV na pozycjach:
Polsat Box | Horizon
UPC TV 4K BOX |
Vectra | Multimedia | Toya | Orange | Netia | Canal+ | |
Super Polsat | 42 i 84 | 119 | 622 | 229 | 22 | 11 | 69 | 102 |
Red. OKO
Fot. mat.prasowe Polsat
mat. prasowe Polsatu