Powtórne wybory wójta w gminie Korycin – FILM

Piątek to ostatni dzień kampanii wyborczej w gminie Korycin. Powtórka wyborów zarządzona na najbliższą niedzielę (24.11) jest realizacją wyroku sądowego

Skuteczny protest wyborczy w sprawie wyborów w Korycinie złożyła Beata Matyskiel, która przegrała jednym głosem z wieloletnim wójtem Mirosławem Lechem. 21 kwietnia w drugiej turze Lech dostał 732 głosy, Matyskiel – 731.

W proteście podnoszony był argument przestępstwa przeciwko wyborom, mającego wpływ na ustalenie wyników głosowania. Mowa była o zameldowaniu w gminie – między pierwszą i drugą turą głosowania – i wpisaniu na listę głosujących osób nieuprawnionych do głosowania – niemieszkających na stałe na terenie gminy Korycin.

Podnoszona była też kwestia naruszenia Kodeksu wyborczego. Chodziło o dopuszczenie do głosowania pełnomocnika bez stosownego pełnomocnictwa. Według Kodeksu wyborczego do każdej tury wyborów wójta konieczne jest oddzielne pełnomocnictwo, by zagłosować za daną osobę. Skarżąca podnosiła w proteście, że w kilku przypadkach pełnomocnictwa były udzielane przed pierwszą turą, ale wykorzystywane też w drugiej, co było niezgodne z prawem.

Sąd Okręgowy w Białymstoku, który badał sprawę, unieważnił wybory i wygasił mandat wybranego tak wójta Korycina i nakazał powtórzenie drugiej tury. Oparł się na przepisach dotyczących głosowania przez pełnomocnika. Uznał za udowodnione, że doszło w tej gminie do posłużenia się tym samym pełnomocnictwem w obu turach głosowania, co było niezgodne z prawem.

Sąd nie analizował, ile takich przypadków mogło być, a wziął pod uwagę, że o wyborze zdecydował jeden głos.

Zażalenia złożone na to rozstrzygnięcie oddalił na początku września Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Na tej podstawie wojewoda podlaski wyznaczył datę powtórnego głosowania w drugiej turze na 24 listopada i wygasił mandat wójta Mirosława Lecha.

W gminie trwa kampania wyborcza

Podlascy politycy i samorządowcy reprezentujący koalicję rządzącą poparli dotychczasowego wójta Korycina Mirosława Lecha w jego kampanii przed powtórką drugiej tury wyborów. W miniony wtorek zrobił to wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Trzecia Droga-Polska 2050), w środę m.in. marszałek województwa Podlaskiego Łukasz Prokorym (PO) oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Mirosława Lecha, który należy do Polski 2050, poparł ostatniego dnia kampanii starosta sokólski Piotr Rećko (PiS).

Beata Matyskiel opublikowała w mediach społecznościowych, gdzie w ramach kampanii wyborczej przedstawia też swój program, wyrok pierwszej instancji wydany w trybie wyborczym, którym sąd zakazał rozpowszechnianie informacji zawartej w broszurze wyborczej Mirosława Lecha, dotyczącej kwestii głosowania przez pełnomocnika. Wydane w miniony wtorek postanowienie nie było prawomocne, można je było zaskarżyć do sądu apelacyjnego.

Matyskiel powiedziała też PAP, że w środę złożyła kolejny wniosek o zakaz rozpowszechniania innych informacji, również zawartych w ulotce kontrkandydata. Domaga się też przeprosin.

Dziś (22.11) Sąd Apelacyjny wydał prawomocne postanowienie nakazujące Mirosławowi Lechowi przeprosić za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat Beaty Matyskiel w jego materiałach wyborczych.

Cisza wyborcza w gminie rozpocznie się w piątek o północy 

Do ostatniej chwili trwa więc kampania wyborcza. Kandydatom na wójta zadaliśmy te same pytania: Co chcą zmienić w gminie Korycin? Jak chcą przekonać do siebie wyborców? Czy po wyborach będą dążyć do zgody wśród mieszkańców gminy?

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy