140 uczniów podlaskich szkół otrzymało stypendia artystyczne


Marszałek wręczył stypendia artystyczne uczniom z różnych zakątków naszego regionu. Uhonorowania są więc różnorodne. Od muzyki poprzez taniec, literaturę, teatr, fotografię, aż po sztuki plastyczne, krasomówstwo i modelarstwo.

 

W środę (4.03) podczas uroczystej gali, marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś i członek zarządu Marek Malinowski wręczyli listy stypendialne 140 utalentowanym artystycznie uczniom z województwa podlaskiego.

– Musimy inwestować w naszą młodzież, bo to Wy jesteście przyszłością naszego regionu – mówił Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego otwierając galę. – Chcemy Was wspierać, abyście mogli rozsławiać nasze województwo, abyście pokazywali całemu światu, że jesteśmy niepowtarzalnym wspaniałym regionem. Jestem z Was dumny!

 

420 tys. zł na stypendia artystyczne dla uczniów z Podlaskiego 

Marszałek podkreślał, że z roku na rok zarząd województwa wspólnie z radnymi wojewódzkimi zwiększa liczbę przyznawanych stypendiów.

– Kiedy zaczynaliśmy naszą pracę w grudniu 2018 r., tych stypendiów było 70. Już wtedy podjęliśmy decyzję, o zwiększeniu liczby stypendiów do 120 w 2019 r. i do 140 w 2020 r. – mówił Artur Kosicki.

 

Marszałek zapowiedział również kolejne zmiany w programie stypendialnym.

– Cały czas rozważamy, by nie tylko zwiększać liczbę przyznawanych stypendiów, ale także ich wartość.

Łączna kwota przyznanych stypendiów to 420 tys. zł. Każdy ze 140 stypendystów będzie otrzymywał wsparcie w wysokości 250 zł miesięcznie przez cały 2020 r.

 

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej to żywy pomnik po śmierci papieża św. Jana Pawła II

Stypendia w dziedzinie twórczości artystycznej dla uczniów z województwa podlaskiego zostały ustanowione w 2005 roku jako żywy pomnik po śmierci papieża św. Jana Pawła II. Ich celem jest wsparcie utalentowanych dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych, które mają  utrudniony dostęp do dóbr kultury. Stypendium ma pomóc w rozwoju zainteresowań, pasji i talentu.  

Jednym z tegorocznych stypendystów jest Mateusz Kawalec z Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu. Mateusz jest także słuchaczem Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku. Stypendium otrzymał jako obiecujący wokalista. Bierze udział w konkursach estradowych m.in. w Polsce, Bułgarii i we Włoszech.

– To stypendium będzie dla mnie dużym wsparciem, przede wszystkim jeśli chodzi o opłaty za szkołę, ale też zakup instrumentu czy rzeczy niezbędnych do występów – mówił Wrotom Podlasia stypendysta. 

Gala stypendialna odbyła się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Uroczystość uświetniały występy zespołów i solistów uhonorowanych przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Na scenie zobaczyliśmy m.in. zespół „Harmonica” , „Małe HDK”, podlaskie „ Skowronki”, czy mistrzów tańca towarzyskiego. Popis wirtuozerii dała młoda skrzypaczka Inga Wyrzykowska wykonując „24. Kaprys”  Niccolò Paganiniego.

Lista uczniów uzdolnionych artystycznie, którzy otrzymali stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego na 2020 r. znajduje się TUTAJ

 

Red. M.L.

Fot. Małgorzata Sawicka / UMWP

Aneta Kursa/Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy